Koszule wypuszczone na wierzch spodni

Pan Michał opisując imieniny (na które został zaproszony i na których ktoś miał do niego pretensje, że jest w marynarce i krawacie) stwierdza: „inne osoby były ubrane przede wszystkim w koszule wypuszczone na wierzch spodni, bez krawata, co dla mnie byłoby bezsensem”.

I słusznie. Nie ma takiej kategorii ubioru w świecie cywilizowanym, ale w świecie, w którym żyjemy są różne dzikie mody, które mogą funkcjonować tylko daleko poza światem savoir vivre, takie np. jak moda na pokazywanie pępka, moda na stringi prześwitujące przez spodnie, moda na plażowe klapki zakładane do nie plażowego ubrania, moda na tatuaże i na kolczyki w różnych miejscach (to był zawsze tylko zwyczaj marginesu, świata przestępczego i aborygenów), moda na czarne ubrania w środku lata, moda na bardzo duże kobiecie torby, na kalosze, na kolorowe lub ozdobione w inny sposób paznokcie, ostry makijaż w ciągu dnia (to był obyczaj panienek z półświatka), na chodzenie w garniturze bez krawata (to zawsze było tolerowane tylko na weselu o piątej nad ranem i podczas gry w pokera po wielu godzinach gry) itp., itd.

Pamiętam, że na początku lat siedemdziesiątych też była taka moda w PRL-u wśród młodych, ale szybko jako prostacka minęła.

Koszula wypuszczona na wierzch spodni to oznaka totalnego „luzu” i obyczajowej anarchii. Może to być jednak po prostu oznaka niechlujstwa.

Skąd taka moda się wzięła?

Jej pochodzenie jest ludowe. Tak ubierał się prosty lud, który żadnych „światowych” form nie znał i nie przestrzegał.

Informacje na ten temat można znaleźć nawet w Internecie. Oto co znalazłem na stronie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku w ramach opisu stroju ludowego Pogórzan: „Koszule szyto z samodziałowego płótna (do pracy z nieco grubszego, na święto cieńszego), sięgały one do kolan. Przy szyi były marszczone i wszyte w oszewkę. Kołnierz miały stojący, niski. Rękawy poszerzone pod pachami. Koszule były zawsze wypuszczane na wierzch spodni i przepasane pasem”.

Zajrzałem też do „Słownika Mody” autorstwa Eli i Andrzeja Banachów (Warszawa 1962). Tam po opisie sposobu noszenia koszul przez szlachtę można przeczytać: „Chłopi nosili koszule wypuszczone na wierzch spodni” (str. 155).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień, Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Koszule wypuszczone na wierzch spodni

 1. Dziś byłem na poważnym spotkaniu gdzie gościem honorowym był prof. Józef Szaniawski. Wśród wielu wybitnych osobistości jeden z przybyłych gości był ubrany w garnitur, pod krawatem …. lecz z wypuszczoną koszula. Z czymś takim spotkałem sie już drugi raz. Co o tym sądzić?

 2. Dziś byłem na poważnym spotkaniu gdzie gościem honorowym był prof. Józef Szaniawski. Wśród wielu wybitnych osobistości jeden z przybyłych gości był ubrany w garnitur, pod krawatem …. lecz z wypuszczoną koszula. Z czymś takim spotkałem sie już drugi raz. Co o tym sądzić?

 3. krajski pisze:

  Coś się komuś pomyliło. Zabrakło intuicji i wyczucia. O koszuli wypuszczonej ze spodni pisałem już obszernie. Co ciekawe to pradawny chłopski zwyczaj – chłopska elegancja.

 4. Fatalnie to wyglądało, no niestety. O ile pierwszym razem nie byłem zbyt zaskoczony, gdyż „elegancki” pan z wypuszczoną koszulą pod krawatem paradował z telefonem komórkowym przed Kościołem w czasie I Komunii Świętej, o tyle zaskoczył mnie drugi przypadek.

 5. xeaex pisze:

  naiwny autor wątku łudzi się, że jego pochodzenie nie jest chłopskie, bo ma koszulę w portkach, a nie na :), a tak z ciekawości to o czym świadczą zatłuszczone okulary autora, jakiego pochodzenia jest ten zwyczaj?

 6. Paweł pisze:

  Witam. Kręte, wirtualne szlaki doprowadziły mnie do powyższego artykułu, którego treść nie pozwala pozostać obojętnym. Czy aby koszula wypuszczona na wierzch spodni jest bezsensem? Szanowny Autor strony utwierdzając czytelnika bloga w tym, że chadzanie na imieniny „pod krawatem” jest jedynie słuszną i właściwą praktyka, naraża go na kolejne przykre doświadczenia w konfrontacji ze zmieniającą się modową rzeczywistością. Moda jest przecież sferą żywą, podlegającą przemianom i wpływom trendów, nawet modowy kanon, choć z pozoru niewzruszony, od czasu do czasu przekształcają prawdziwe rewolucje. Taka rewolucja miała miejsce kiedy to pewien monarcha wyszedł był z „enklawy” gdzie wszak nie tylko królowie chadzają piechotą, nie zapiąwszy ostatniego guzika marynarki… Przywoływanie historycznej genezy wypuszczania koszuli przez chłopstwo, nijak ma się do współczesności w której zwyczaj ten, bez względu na proweniencję, przyjął się i jest praktykowany. Odnoszę wrażenie, że Autor zbyt pochopnie umiejscawia wiszące koszule pośród modowej anarchii według własnych, surowych kryteriów. Przypomina to batalie niektórych gentlemanów, pragnących uporczywie całować panie w dłoń, mimo ich stanowczego sprzeciwu. Czy tego rodzaju „krucjaty” mieszczą się w repertuarze dobrego tonu?

 7. krajski pisze:

  Odpowiem za kilka dni.

 8. Queen pisze:

  Hmm… Rozumiem, że jeśli będzie Pan miał do czynienia z wybitnym językoznawcą, który zakłada tak koszule, to określi go Pan mianem „pospólstwa”? A jeśli jakiś ambasador w t-shircie będzie miał widoczny tatuaż to awansuje do rangi kryminalisty?
  Nie wiem czy taka pogarda wobec innych świadczy o dobrym zachowaniu, dla mnie to żenujące zdziczenie obyczajów (cytuję używane przez Pana określenia). Osoba pewna siebie i taktowna nie wypowiada się tak jak Pan o innych. Jak sądzę, mogę być w błędzie, w końcu zdarza mi się założyć niekobiece Martensy, które nie uchodzą młodej kobiecie, która do tego zakłada koszulę na spinki (profanacja?).

 9. Pingback: Koszula na zewnątrz spodni: brzydki zwyczaj, który staje się normą – Luigi Saladini

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s