Dlaczego zanika życie towarzyskie?

Życie towarzyskie to przede wszystkim towarzyskie, systematyczne spotkania: przyjęcia ( w tym przyjęcia ogrodowe), wizyty, rewizyty, wspólne imprezy i wyjazdy (kiedyś polowanie i grzybobranie – charakterystyczny dla Polaków typ „przyjęcia” w lesie) tzw. majówki itp.

Spotkania w domach to była też gra w karty, wspólne śpiewanie, czytanie książek na głos (i dyskutowanie wokół ich treści), tańce i różnego typu towarzyskie zabawy, prowadzenie tzw. salonu (najsłynniejszy był chyba w Polsce salon Deotymy), w którym dyskutowało się o sztuce, filozofii i nauce, sprawach społecznych i moralności, domowe koncerty (na których grali i śpiewali lub jedno i drugie tak amatorzy jak i zaproszeni i opłaceni zawodowcy), amatorska recytacja wierszy czy organizowanie domowych amatorskich przedstawień teatralnych (z takich przedstawień znany był Łańcut w XIX w; w pałacu w początkach lata zbierali się goście i przez całe lato przygotowywało się przedstawienie teatralne, które pod koniec sezonu oglądała w sali teatralnej służba, bo nikt z gości nie chciał zrezygnować z gry; były tez oczywiście mniejsze tego typu przedsięwzięcia, również w mieście w mieszkaniach prywatnych).

Cóż z tego dziś zostało. Znam co prawda dwa domy, w których próbuje się i to ze znacznym powodzeniem prowadzić salon, ale to są wyjątki. Do rzadkości należą wizyty (nie mówiąc o rewizytach). Jeszcze rzadsze są „profesjonalne” przyjęcia nie mówiąc o prawdziwych majówkach. Z tego wszystkiego zostały głównie imieniny i inne uroczystości rodzinne i będące karykaturą przyjęcia ogrodowego grille.

Zapomniano też na czym polega sztuka rozmowy towarzyskiej (a wiele współczesnych podręczników savoir vivre dobrze ją przybliża), zagubiono tę sztukę i teraz nieliczne zwykłe spotkania towarzyskie zaczynają tracić swój sens, bo nie o czym mówić, bo są nudne, a po ich opuszczeniu wszyscy mają poczucie straconego czasu.
W tej krótkiej, znowu nostalgicznej, refleksji, przywołałem dziesiątki tematów i problemów. Będę je systematycznie i sukcesywnie tutaj poruszał.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Życie towarzyskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dlaczego zanika życie towarzyskie?

  1. jdas pisze:

    Życie towarzyskie zanikło, czy też zanika z jednego podstawowego powodu. Otóż, trzeba sobie zdać sprawę, że dawniej życie towarzyskie prowadzili głównie ludzie, którzy nie utrzymywali się z pracy własnych rąk, ale z rozmaitych majątków, kapitału odziedziczonego po przodkach itp. Te czasy odeszły w przeszłość. I twierdzę, że bardzo dobrze się stało, że odeszły, bo nie było dobre, że 98% społeczeństwa pracowało na 2% pławiących się w luksusach arystokratów, których największym zmartwieniem była przekrzywiona muszka w smokingu. Obecnie większość ludzi musi własną pracą zapewnić utrzymanie sobie i swojej rodzinie. I w takiej sytuacji, nawet jeżeli zaliczają się do klasy średniej, na prowadzenie życia towarzyskiego nie starcza czasu ani energii, bo po całym dniu pracy trzeba po prostu odpocząć przed dniem następnym. I tak życie towarzyskie zostało zastąpione przez życie kulturalne, tzn. chodzenie na koncerty, spektakle czy do opery, oraz kulturalny wypoczynek czyli wycieczki, wyjazdy, zwiedzanie muzeów itp. Są to przemiany kulturowe, które następują czy się to komuś podoba czy nie i na pewno czasu się nie cofnie, i nie wrócą już wielkie przyjęcia w arystokratycznych pałacach. Należy jednak dbać, by w ramach obecnych czasów i możliwości prowadzić życie zgodne z pewnymi normami, rozwijać się kulturalnie, wewnętrznie, cenić i otaczać się elegancją i pięknem.
    A największym paradoksem naszych czasów jest fakt, że ludzie którzy mogliby sobie pozwolić (finansowo i czasowo) na pełną realizację potrzeb kulturalnych nie odczuwają takiej potrzeby, gdyż należą do tzw. nowobogackich czy też dorobkiewiczów, czyli ludzi majętnych, ale nie wyrobionych kulturalnie i nie dążących do wyrobienia, dla których pełnię szczęścia zapewnia dymiący grill z dolatującą „muzyką” disco polo.

  2. daw pisze:

    jdas, nie zgodzę się, wpływ ma przede wszystkim rozwój technologii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s