Pies, kot i alergicy – ze starego bloga

Na mój materiał pt. „pies w autobusie” zareagowały natychmiast (pozytywnie) dwie osoby. Jedna z nich zaakcentowała problem stawiania zwierząt na równi z ludźmi, druga problem psich odchodów na chodnikach i trawnikach. Obie namawiają mnie na pisanie kolejnych materiałów na temat zwierząt.
Takich materiałowi napisałem już wiele. Cześć z nich jest na mojej stronie w rubryce „Zwierzęta”. Jeszcze więcej znaleźć można w rubryce „Odpowiadamy na pytania”.
Zwierzęta wielu ludziom przynoszą liczne radości, ale ci ludzie często nie zauważają, ze innym ludziom te zwierzęta przynoszą różnorodne materialne, zdrowotne i psychiczne straty czy kłopoty, stres itd.
Zauważaliby to, gdyby brali pod uwagę dobro tych innych, gdyby trzymali się zasad i wskazań savoir vivre i etykiety. Przykłady można mnożyć.
Poruszę tu, na razie, jeden problem.
Właściciele zwierząt bardzo często zapominają np., że świat roi się dziś od osób uczulonych na sierść kota czy psa, na ptaki itd., osób, którzy zapłacą wysoka zdrowotna cenę za to, że oni swoim milusińskim na wszystko pozwalają i w związku z tym wszędzie pełno ich sierści. Tutaj żarty się ki kończą i nie chodzi już tylko o bon ton, ale o czyny, które mogą znaleźć swoją kwalifikację moralną i prawną.
Właściciele zwierząt irytują się, gdy pensjonaty i hotele odmawiają pobytu ich ulubionym zwierzętom. Gdy hotelarze się ugną cenę za to płacą alergicy.
Właściciele zwierząt są oburzeni, gdy udają się z nimi na morską plażę i widzą zakaz wstępu dla psów. Lamią ten zakaz nagminnie. Płacą za to alergicy (i zresztą nie tylko).
Kochajmy pieski i kotki, ale, na Boga, pamiętajmy i o ludziach.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zwierzęta. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Pies, kot i alergicy – ze starego bloga

 1. Zdzisław pisze:

  Kwestia sprzątania po swoim psie (spacer, trawniki).
  Otóż jestem zdecydowanie przeciw!
  Państwo pobiera od właścicieli psów podatki. Jaki jest ich sens?
  Państwo pobierając podatki za zwierzęta bierze na siebie sprzątanie po nich, podobnie, jak pobierając podatki drogowe (i inne – liczne – od posiadaczy aut) – bierze na siebie troskę o drogi i naprawę zniszczeń powstałych w trakcie ich eksploatacji. Jak wywiązuje się z tej troski oraz z troski o trawniki to już inna sprawa. Przerzucanie odpowiedzialności na właścicieli psów jest w tej sytuacji nieetyczne – płaci się za coś dwa razy.

 2. krajski pisze:

  Temat poruszony przez Pana nie należy do dziedziny savoir vivre. Z punktu wiedzenia savoir vivre możemy powiedzieć tak; nie wolno nam podejmować działań (lub [powstrzymywać się od podejmowania działań) jeśli to powoduje negatywne skutki dla innych ludzi. Jeżeli nie sprzątamy po psach, a nikt inny po nich nie sprząta (niezależnie od tego czy powinien czy nie) to tym samym godzimy w innych. trudno powiedzieć o kim, że jest dobrze wychowany jeśli jego pies zanieczyści np. klatkę schodową, a on uznając, że powinien ją posprzątać dozorca narazi innych na pobrudzenia i niemiłe doznania.

 3. wiridiana pisze:

  To że ktoś jest odpowiedzialny za sprzątanie nie znaczy że my możemy brudzić. Chociaz chyba niewielu ludzi zdaje sobie z tego sprawe. Nagminnie brudza np na klatce schdowej i nie poczuwaja sie do posprzatania bo przeciez sprzataczka za 2 dni sprzatnie

 4. Bubu pisze:

  Śmiecenie i palenie na klatce schodowej to temat rzeka, podobnie jak zanieczyszczanie chodnika i trawnika wokół bloku psimi odchodami. Strach wysiadać z samochodu, bo nigdy nie wiadomo, czy się w coś nie wdepnie, prawda?
  Nie wiem, na co idą pieniądze z podatków od posiadania zwierząt, ale uwzględniając ogromną ilość nieodpowiedzialnych, „urodzinowych” właścicieli zwierzaków, można zakładać, że sporo z tych środków przeznaczane jest na programy walki z wścieklizną, utrzymywanie schronisk i odławianie bezpańskich zwierząt. Dla dobra wspólnego – sprzątajmy po pieskach. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s