Reminiscencje z hotelu – na czym powinien leżeć obrus w dobrej hotelowej restauracji?

Na mojej stronie – http://www.savoir-vivre.com.pl/ – w dziale poświęconym nakrywaniu stołu są trzy linki do materiałów na ten temat. W żadnym z tych materiałów nie ma odpowiedzi na to pytanie. W żadnym z odwiedzonych przeze mnie polskich hoteli obsługa restauracji też wyraźnie na to pytanie nie umiała prawidłowo odpowiedzieć (co wynikało z oglądu stołów).

Gdy przybyliśmy kilka dni temu z żoną do „naszego” hotelu i zasiedliśmy do obiadu w hotelowej restauracji to pierwszą rzeczą, którą zrobiłem było sprawdzenie na czym leżał obrus.

Niestety leżał on bezpośrednio na stole.

Powinien zaś leżeć na specjalnym mięsistym materiale, którym wcześniej przykryto by stół. Autorzy podręczników savoir vivre twierdzą, że takie specjalne przykrycia stołu można kupić w sklepach. Ja osobiście nigdy ich w żadnym polskim sklepie nie widziałem. Autorzy podręczników savoir vivre mają receptę na takie, jak mój, wypadki: po prostu nakryć stół kocem (można go przyciąć do wielkości stołu).

Po co to przykrycie?

Należy je zastosować z trzech powodów.

Po pierwsze, chroni to stół przed zniszczeniem.

Po drugie, powoduje, że naczynia (talerze, półmiski itp.) nie stukają podczas stawiania.

Po trzecie, talerz postawiony na obrusie zapada się kilka milimetrów i staje się dzięki temu stabilny – nie przesuwa się, gdy my coś z trudem kroimy lub dzielimy na talerzu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel, Restauracja, Stół i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Reminiscencje z hotelu – na czym powinien leżeć obrus w dobrej hotelowej restauracji?

  1. Wojciech pisze:

    Interesujące. Na początku pomyślałem, że to bardzo dobry pomysł. Jednak po chwili przyszło mi do głowy – jak na takim dość miękkim kocu (chyba, że trzeba użyć takiego koca, który jest zrobiony z odpowiedniego materiału?) ma się utrzymać np. kieliszek od wódki – ma stosunkowo małą nóżkę, czy przypadkiem się nie przewróci?

  2. krajski pisze:

    Pana myśl jest dobra. Początkowo wyobraził Pan sobie gruby koc i bardzo miękki. Potem myślał Pan raczej o cienkim kocyku. W sklepach na zachodzie można kupić idealnie dobraną materię.

  3. Czy dopuszczalne jest polozenie obrusa na cieniutkim kocyku polarowym? Akustycznie już o niebo lepiej niż położony na gołym blacie. Czy można stosować obrus koloru czerwonego na spotkania w przyjacielskim gronie bądź kolację „we dwoje” z dziewczyną?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s