Reminiscencje z hotelu – nóż do ryby

Reminiscencje z hotelu – nóż do ryby

W hotelu, w którym odpoczywaliśmy przez sześć dni w lutym starano się jako w hotelu czterogwiazdkowym spełniać wymogi etykiety. Ciągle jednak zauważałem jakieś wpadki. W piątek zamówiliśmy na obiad rybę. Ja zażyczyłem, sobie sandacza, żona zamówiła doradę. Jak to w dobrej restauracji ma wszystkich stołach znajdowały się nakrycia: talerz do drugiego dania, talerzyk do chleba, nóż i widelec do zakąsek, łyżka do zupy, nóż i widelec do drugiego dania, kieliszek, serwetka.
Gdy zamówiliśmy rybę kelner zabrał nóż di widelec do drugiego dania i położył w to miejsce nóż i widelec do ryby. Gdy przyszło do drugiego dania przyniósł żonie doradę w całości, a mnie filet z sandacza.
Popełnił dwa błędy: żonie nie przyniósł talerzyka na ości, głowę, kręgosłup ryby itp., a mnie niepotrzebnie wymienił sztućce. Filet z ryby je się wyłącznie zwykłym widelcem używając zwykłego noża jako łopatki do nagarniania na widelec np. kartofli.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel, Restauracja, Stół i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Reminiscencje z hotelu – nóż do ryby

 1. Konrad pisze:

  Wiem, że moje pytanie nie jest związane z tematem ale czy mógłby Pan w najbliższym czasie zamieścić jakiś wpis odnoszący się do zachowania pary młodych ludzi gdy są zakochani (zauroczeni)? Chodzi mi o odpowiedź na pytanie gdzie jest granica w okazywaniu sobie uczuć (uściski, całowanie) w miejscach publicznych bo wydaje mi się, że często jest ona łamana. Może mógłby Pan mi jeszcze wskazać miejsce gdzie mogę zadawać pytania które nie są związane z tematem żebym nie pytał w komentarzach odnoszących się do innych treści. Z góry dziękuję.

 2. krajski pisze:

  Do niedzieli jestem w rozjazdach. Odpowiem zatem dopiero wtedy. Jeśli pytania nie dotyczą savoir vivre proszę kierować je na mail podany w rubryce kontakt.

 3. Patryk pisze:

  Proszę wybaczyć ale do ryb zawsze powinno się używać specjalnie przeznaczonego do tego noża, z wyjątkiem ryb wędzonych, które traktuje się jak potrawy mięsne używając do nich widelca i noża do dań mięsnych.

 4. krajski pisze:

  Proszę wybaczyć, ale do filetów nie używamy żadnych noży.

 5. krajski pisze:

  Serwuje się do nich zwykłe sztućce. Nóż nie jest do niczego potrzebny. Możemy go, najwyżej użyć jako łapatkę nagarniająca.

 6. Dobry wieczór.
  Kilka miesięcy temu w Tok FM była audycja o dobrym wychowaniu, gościem był pewien pan (nazwiska, niestety, nie pamiętam). Na pytanie dotyczące jedzenia ryb – i to dobrze zapamiętałem – padła odpowiedź, że do jedzenia tychże używa się specjalnego sztućca, noża do ryb.
  Panie Doktorze, czy mógłby Pan się do tego odnieść?

 7. krajski pisze:

  Do jedzenia ryb używa się specjalnego noża tylko wtedy, gdy tryba jest w całości lub w postaci tzw. dzwonka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s