Jak smakuje wino, które jest za bardzo schłodzone?

To pytanie zadał Pan Wojciech. Zadał je w komentarzu do materiału, który dotyczył właściwej temperatury czerwonego wina.
Nigdzie nie znalazłem informacji na temat pogorszenia się smaku czerwonego wina w wyniku jego nadmiernego schłodzenia. Podejrzewam, ze dlatego, bo wszyscy są przekonani, ze czerwone wino powinno być w temperaturze otoczenia i tym samym je często przegrzewają. Nikt natomiast nie wkłada czerwonego wina do lodówki. Cytowany tu prze mnie wielokrotnie Jefford twierdzi, że w restauracja już z góry zamawia do czerwonego wina wiaderko z lodem i je w nim potrzymać jakieś 15 minut, a w domu albo chowa je na pół godziny do lodówki albo wystawia za okno (jak twierdzi w Wielkiej Brytanii temperatura na zewnątrz jest często odpowiednia).

Wszyscy też wiedzą, że wino białe musi być schłodzone i bardzo często schładzają je nadmiernie. W domu ludzie trzymają je cały czas w lodówce tak, że osiąga temperaturę 4-5 stopni, co powoduje, że każde wino, jak twierdzi Jefford, „smakuje jak bubel, na który wyrzuciłeś pieniądze”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wina i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Jak smakuje wino, które jest za bardzo schłodzone?

 1. Mateusz Karol Ka pisze:

  Szanowny Panie,
  powszechnie (no, może nie powszechnie, ale powszechnie wśród osób, które mają choć krztynę pojęcia na temat savoir-vivre’u) wiadomo, że podczas bądź to chodzenia, bądź to stania, marynarka powinna być zapięta. Inną znana zasada głosi, że zdjęcie marynarki jest czymś nagannym (a jeśli już musimy to zrobić, winniśmy zdjąć krawat i podwinąć rękawy). Jednakże, jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek, znamy wyjątek — garnitur trzyczęściowy. Zapięta kamizelka daje odpowiedni efekt estetyczny, toteż mając ją na sobie, marynarki zapinać nie musimy. Czy podobny wyjątek spotkamy także w drugim podanym przeze mnie przypadku, tzn. czy możemy zdjąć marynarkę, jeżeli mamy pod nią kamizelkę? Pytam, gdyż niedawno, stłamszony przez gorąco jakie panowało w pomieszczeniu, udałem się do toalety i tam ściągnąłem kamizelkę, by choć tyle sobie ulżyć. Nie tylko wygodniejsze, ale i praktyczniejsze, byłoby zdjęcie marynarki i zostanie w samej kamizelce pod krawatem, ale nie uczyniłem tego, nie wiedząc czy wolno mi się w ten sposób zachować.
  Jak widać na zdjęciu, Daniel Craig (obecny odtwórca Jamesa Bonda) występował w takim zestawieniu w jakimś filmie, acz nie jest to garnitur. http://farm3.static.flickr.com/2382/2085218132_428a5ed2bd.jpg

 2. Maciej P. pisze:

  Panie Mateuszu, bardzo trafne pytanie, pod którym podpisuję się i ja. Wielokrotnie – także w przypadkach oficjalnych – byłem świadkiem, że marynarka w garniturze trzyczęściowym była rozpięta. I chociaż skądinąd wiem, że rozpięta może być tylko marynarka fraka (bo się jej chyba w ogóle nie da zapiąć), to jednak sprawa jest ciekawa.
  Z logicznego punktu widzenia należałoby przyznać takiemu zachowaniu słuszność. Otóż jak wiadomo kamizelka powinna być zapięta na wszystkie guziki prócz dolnego. Ta zasada jest martwa i bezsensowna, gdy marynarka jest zapięta i kamizelki spod niej zwyczajnie nie widać…
  Ciekawe, czy zasady savoir-vivre przyznają słuszność temu zwyczajowi…?

 3. Przemysław pisze:

  Również dołączam się do pytania moich poprzedników. Problem dość ciekawy, bo czasami (zwłaszcza na zabawie tanecznej) w marynarce robi się zwyczajnie za ciepło. Również jestem ciekaw jak taki problem rozwiązać zgodnie z zasadami savoir-vivre.

 4. krajski pisze:

  Niedługo odpowiem

 5. balthazarr pisze:

  Ja tylko dodam prostą zasadę. Czerwone wino: 16-18 stopni. Zasada „temperatury pokojowej” nie obowiązuje, bo obecnie w pokojach temperatury są wyższe niż dawniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s