Kamizelka i pasek

Ten problem poruszył Pan Mateusz Karol Ka pisząc: „Opierając się na moich własnych obserwacjach, odpowiedziałbym, że spokojnie możemy nosić garnitur trzyczęściowy, jak dwuczęściowy. Popatrzmy na to zdjęcie:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2008/10/08/article-1073909-02DD200900000578-913_634x598.jpg
W tych spodniach widać wyraźnie szlufki na pasek. Jeżeli pod marynarką nosimy kamizelkę, paska nie zakładamy (powód pragmatyczny — kamizelka z paskiem źle współgrają, szczególnie przy siadaniu) — korzystamy z szelek, albo posiadamy taliowane spodnie. Jeżeli projektanci klasycznych ubrań dorabiają szlufki do spodni, które przeznaczone są do noszenia z kamizelką, to znaczy, że zakładają, że można je nosić i bez owej kamizelki.”
Nie jestem pewny czy do końca rozumiem powyższy tekst. Spróbuje jednak się do niego ustosunkować.

Kamizelkę możemy nosić do każdego typu garnituru dwuczęściowego. Wtedy staje się garniturem trzyczęściowym. Do nastroju sportowego koordynowanego (klasyczny: czarne spodnie, marynarka w pepitkę czy jodełkę) kamizelka powinna być z dzianiny. Do garnituru wizytowego i wieczorowego zakładamy kamizelkę czarną z innego zawsze materiału niż sam garnitur. Jeżeli kamizelka jest z tego samego materiału co garnitur to jest to albo garnitur spacerowy (na przedstawionym przez Pana Mateusza Karola Ka zdjęciu; świadczy o tym dodatkowo typ i kolor poszetki) albo garnitur korporacyjny (czarny czy ciemny np., w paski), którego poza pracą nie powinniśmy w zasadzie nosić.
Zasada dotyczą paska i szelek jest taka. Nosimy co chcemy, ale jeśli w pasie mamy więcej niż 100 cm nosimy tylko szelki.

Chodzenie bez paska i szelek owocuje bardzo brzydkim zachowaniem, które polega na nieustannym podciąganiu spodni. Zdjęcie jest mylące. Nie należy się zdjęciami sugerować, bo nie mamy przecież żadnej gwarancji, że to co na nim prezentowane jest z godne z wskazaniami etykiety.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kamizelka i pasek

  1. Mateusz Karol Ka pisze:

    Szanowny Panie Doktorze,
    ponawiam to, co napisałem: uważam, że gdy zakładamy kamizelkę, z paska winniśmy zrezygnować. Kamizelka z paskiem źle współgrają (spójrzmy na to zdjęcie http://www.bridalwave.tv/burton%20grey%20mohair%20look.jpg ) . Kamizelka z paskiem ułoży się też źle przy siadaniu. Dlatego, kiedy zakładamy garnitur trzyczęściowy — załóżmy szelki, zamiast paska.
    Inna sprawa, że szelek z natury rzeczy nie widać, a jeśli mamy idealną (czy bliską ideałowi) figurę, to nawet bez taliowanych spodni, nie grozi nam ssuwanie, więc śmiem twierdzić, że w takim zestawieniu (brak brzucha i garnitur trzyczęściowy) możemy zrezygnować z paska. W każdym razie ja rezygnuję, a spodnie wciąż idealnie tylko lekko łamią mi się z przodu, tył pozostawiając gładki.

  2. krajski pisze:

    Poszperam w literaturze i zobaczymy, co tam piszą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s