Kamizelka i pasek – po raz kolejny

Ten problem poruszył po raz pierwszy dość już dawno Mateusz Karol Ka. Moje wyjaśnienie go nie usatysfakcjonowało. Nadal upiera się, że nie można nosić paska do kamizelki i że najlepszym rozwiązaniem, gdy zakładamy kamizelkę jest noszenie spodni bez paska i szelek. Moja reakcja była taka, że obiecałem przejrzeć literaturę pod tym kątem. Wreszcie zakończyłem ten proces.
W najważniejszych pracach, do których mam największe zaufanie nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Jeden z autorów stwierdził jedynie, ze kiedyś częściej noszono szelki, ponieważ noszono z reguły kamizelki, a wtedy szelek nie widać. Znalazłem tam też stwierdzenie, że jak mężczyzna ma powyżej 100 cm w pasie to powinien nosić tylko szelki. W „mężczyźnie sukcesu” czytamy jedynie: „Mężczyzna, który nie może znieść ucisku paska na brzuchu, a przy tym pragnie czegoś interesującego i odmiennego, powinien zacząć nosić szelki”.

Oto te prace: K. Johnson Gross, J. Stone, tekst: M. Salomon, Mężczyzna sukcesu. Jak dobrać garderobę, by zdobyć i utrzymać posadę. Przekład B. Gutowska-Nowak, Muza S. A., Warszawa 2005; C. Lechevalier, Dobrze ubrany mężczyzna, tłum. M. Kozłowska, Wiedza i Życie, Warszawa 2004; T. Orłowski, Protokół Dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Warszawa 2006; J. Turbasa, ABC męskiej elegancji, Wydawnictwo AA s. c., Kraków 2001; M. A. Brzozowski, Sztuka bycia i obycia, MUZA S.A., Warszawa 2006; B. Roetzel, Gentleman. Moda ponadczasowa. Na język polski przełożyli J. Pokora oraz M. Rulski-Bożek, Konemann, Warszawa 2006.

W wielu innych pracach też nic nie znalazłem na ten temat.
Jeżeli w tych publikacjach nie ma takich informacji, to można założyć, że jednak nie ma tu jakiegoś istotnego problemu.
Do problemu tego ustosunkowuje się jedynie Żuchowski w swojej „Encyklopedii dobrych manier” (H. R., Żuchowski, Encyklopedia dobrych manier, Polihymnia, Lublin 2003).
, ale w odniesieniu do niego mam dwa zastrzeżenia. Złapałem go na kilku i błędach i reprezentuje on tzw. stara szkołę, która nie zawsze już obowiązuje dziś.

A oto jego uwagi pod hasłem „Pasek”:
„Nie zakłada się paska do spodni frakowych, smokingowych, spencerowych i wieczorowych” (s. 156).

Nie wypada nosić spodni bez paska jak również szelek z paskiem równocześnie” (s. 157-157)

Nie pisze nic o spodniach spacerowych i wizytowych, przy których nosi się kamizelkę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Kamizelka i pasek – po raz kolejny

 1. Mateusz Karol Ka pisze:

  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i tzw. research.
  Jedno sprostowanie: nigdy nie upierałem się, że „najlepszym rozwiązaniem, gdy zakładamy kamizelkę jest noszenie spodni bez paska i szelek”. Pod wpisem z dwudziestego marca napisałem wprost „kiedy zakładamy garnitur trzyczęściowy — załóżmy szelki, zamiast paska”. Pana badania to potwierdzają — szelek wtedy nie widać, a dla osób tęgich szelki są lepsze.
  Zastanawiałem się, gdzie ja to przeczytałem, że kamizelki nie należy łączyć z paskiem. Wreszcie znalazłem — tu http://dresscodeclub.blogspot.com/2009/12/pasek-czy-szelki.html . Warto zapytać tego blogowicza, skąd ma taką wiedzę

  Moja wypowiedź dotycząca braku i paska, i szelek była nad wyraz powściągliwa i ostrożna: „szelek z natury rzeczy nie widać (…) , więc śmiem twierdzić, że w takim zestawieniu (brak brzucha i garnitur trzyczęściowy) możemy zrezygnować z paska”. W jednym z moich garniturów spodnie leżą tak dobrze, że się nie ssuwają — wyglądają jakby były na szelkach. Dlaczego miałbym zakładać szelki, skoro i bez nich spodnie trzymają się tak dobrze, jak z nimi? Ale to może jakiś wyjątek od reguły, świetnie skrojone spodnie i moja dobra budowa ciała.
  Jeszcze raz dziękuję za Pański wysiłek włożony w ten wpis.

 2. krajski pisze:

  Cytowałem z pamięci. Jeśli zacytowałem niedokładnie czy niewłaściwie to przepraszam.

 3. krajski pisze:

  Czy zmienić coś w treści mojego wpisu?

 4. Mateusz Karol Ka pisze:

  Nie, nie ma takiej potrzeby. Wszystko jest w porządku. Dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s