Nie ma wielkich win. Są tylko wielkie butelki

Znowu powróciłem do lektury „Nowych kronik wina” Marka Bieńczyka.
Zwraca on uwagę na to w jednym ze swoich materiałów, że ludzie tak wiele mówią o rocznikach win, a win, które mogą i potrafią się starzeć jest niedużo. Jeszcze mniej jest win, które potrafią „żyć” 15 czy 20 lat.

Oczywiście takie wina starzejące się należą do wyjątkowo znakomitych. Jest tylko kilka problemów. Takie wino co kilka miesięcy smakuje inaczej (dlatego niektórzy kupują ich całe skrzynki by często próbować co zmieniło się w ich smaku). Poza tym smakuje ono inaczej w każdej butelce z tego samego rocznika. Stąd jeden z bordoskich znanych degustatorów win Jean-Marc Quarin wygłosił taka opinię: „Nie ma wielkich win. Są tylko wielkie butelki” Potwierdzają to długoletniej doświadczenia wielu znawców win. Wino z dwóch butelek tego samego rocznikowego wina może w sposób bardzo znaczący różnić się w smaku.

Ktoś postawił hipotezę dotyczącą obecność w tych winach nieznanej jeszcze substancji odpowiedzialnej za utlenianie się wina, która zmienia jego smak i w jednej butelce jest np. 10 jej jednostek a w innej nawet 1000. Jeśliby się ta hipoteza potwierdziła spowodowałoby to rewolucję na rynku win rocznikowych. Decydujące byłyby wtedy certyfikaty dotyczące poszczególnych butelek związane z obecnością w nich tej substancji.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wina. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s