Krawaty: wąskie czy szerokie?

Problem ten wywołał Pan Konrad zadając pytanie: „czy modne obecnie wąskie krawaty powinny sięgać tak samo do paska? zastanawia mnie to bo dość często widuję mężczyzn z takimi krawatami a tylko raz się zdarzyło aby krawat sięgał (w moim mniemaniu poprawnie) do paska od spodni”.
Oczywiście długość krawata wąskiego powinna być taka, jak każdego innego. Powinien kończyć się na wysokości paska (dokładnie: na wysokości paska powinna znajdować się podstawa odwróconego trójkąta, którym krawat się kończy).

Chciałem tutaj jednak napisać o czymś innym.

Przez kilka dobrych lat modne były bardzo szerokie, duże krawaty. Teraz modne są wąskie, niekiedy bardzo wąskie.

Trzeba pamiętać, że wielkość krawata, który nosimy powinna być wprost proporcjonalna do naszej wielkości. Musi być harmonia. Wielki mężczyzna nie może nosić małych, wąskich krawatów, mały mężczyzna nie może nosić wielkich szerokich krawatów.

Jeżeli wąski krawat nie jest za wąski i możemy uznać, że jest to normalny krawat tylko ma taki fason, to nosimy go do każdej okazji.

Jeśli jednak krawat jest wąziutki, to jest to krawat albo młodzieżowy (tylko dla bardzo młodych mężczyzn) albo jest to krawat weekendowy, a zatem taki, który zakładamy wyłącznie na bardzo nieoficjalne okazje.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Krawaty: wąskie czy szerokie?

  1. Mateusz Karol Ka pisze:

    Sama prawda. Warto dodać jeszcze jedną rzecz — krawat optycznie powinien być podobnej szerokości, co klapy marynarki (brak zrównoważenia tych elementów był dość częsty u naszych polityków na początku lat 90-tych; wyglądało to — nie ukrywajmy — śmiesznie).

    Warto jeszcze dodać, że te bardzo cienkie dzianinowe krawaty (z ang. knit), są często noszone w świecie mody młodzieżowej bez marynark i do jeansów (zachowanie spoza świata savoir-vivru). W takim wypadku wydaje mi się zasadne wiązanie tych krawatów dłużej, ponieważ dłuższy krawat optycznie wydłuża. Zasada, że krawat powinien sięgać do paska spodni ma swoje uzasadnienie takie, by krawata nie było nieestetycznie widać pod marynarką, czyli żeby nic nie odbierało naszej uwagi od osoby ubranej (por. http://macaronitomato.blogspot.com/2010/04/dugosc-krawata-spodnie.html ). Na zdjęciu Brad Pitt w takim właśnie zestawie http://www.wildsound-filmmaking-feedback-events.com/images/brad_pitt_jeans.jpg ).
    Żeby nie było nieporozumień — samo noszenie krawata bez marynarki jest już poza światem savoir-vivre’u, dlatego gdy ktoś łamie tak podstawową zasadę, nie oczekujmy, żeby przestrzegał tej innej, z długością krawata (w szczególności, że po zdjęciu marynarki, jest ona bezzasadna).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s