Białe skarpetki

Obiecałem jednemu z czytelników kilka dobrych dni temu, że napiszę o białych, męskich skarpetkach. Generalnie rzecz biorąc kwalifikują się one wyłącznie do stroju treningowego (przede wszystkim do gry w tenisa).

Większość autorów, szczególnie zagraniczni w ogóle nie wspomina o białych skarpetkach.

Cytowany tu już kilkakrotnie Henryk Ryszard Żuchowski pisze w swojej „Encyklopedii dobrych manier”: „Kompromitujące są również skarpetki białe, chyba że uzupełniają strój tenisowy” (s. 194).
To samo, dokładnie to samo, twierdzi Jerzy Turbasa w swoim „ABC męskiej elegancji” (s. 103).

Czytelnik, który zadał pytanie o białe skarpetki przesłał filmik, na którym widzimy Janusza Korwina-Mikke w białym garniturze i białych skarpetkach wypowiadającego się na temat polityki.

Janusz Korwin-Mikke uchodzi za osoba ekstrawagancka i sam taką rolę pragnie grać (albo inaczej: jest po prostu z natury ekstrawagancki i z charakteru prowokacyjny). Stąd myślę ten szokujący ubiór, który, jak sądzę, ma dodatkowo podkreślać jego konserwatywno-liberalne „wolnościowe” poglądy. (garnitur i muszka to ukłon w stronę konserwatyzmu, a białe skarpetki i biel garnituru to zaznaczenie liberalizmu).

Biały garnitur może być weekendowym ubiorem w upały na całkowicie nieoficjalne, raczej ogrodowe lub „uzdrowiskowe” okazje.
Jeśli wtedy buty są białe, to wydawałoby się, że i takie powinny być skarpetki. Nikt o tym nie pisze ani słowa. Sądzę, że do białego garnituru powinny być jednak jasnobrązowe buty i takie skarpetki. Wtedy ubiór jest jakoś bardziej „normalny”.
To jest już jednak moja prywatna opinia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s