Pasek do zegarka z krokodylej skóry i okulary w żółwiowych oprawkach

Temat ten wywołał Pan Mateusz Karol Ka pisząc: „Ja mam dziś inne pytanie: jedna z podstawowych zasad dopasowywania do siebie ubrań, to kolor butów i pasków (czarne buty — czarne paski, brązowe buty — brązowe paski; nigdy nie zakładamy brązowych rzeczy do czarnego garnituru; dobrze jest jeśli np. do zamszowych butów dobierzemy zamszowy pasek). A co jeśli zdecydujemy się na np. pasek ze skóry krokodyla do zegarka. Chyba nie musimy wtedy wkładać butów z krokodylej skóry (mężczyźni w ogóle noszą takie?) i dobierać taki pasek do spodni.
A jak jest z okularami? Zdaje się, że dobrze jest, gdy oprawki są dopasowane kolorystycznie do reszty naszego stroju. Co z tzw. żółwiowymi oprawkami (ang. tortoise shell glasses) — popularnymi przed laty i ostatnio znów wracającymi do łask?”

W Polsce elegancja, etykieta, w ogóle savoir vivre kojarzą się z pracą w poważnej instytucji i sytuacjami bardzo formalnymi i oficjalnymi.
Wielu mężczyzn w Polsce ubiera się wiec elegancko do pracy, na przyjęcia, do opery, a we wszystkich innych sytuacjach przywdziewa to, co przywdziewa przysłowiowa ulica: dżinsy, adidasy, bawełniane niezapinane na guziki koszulki (często podkoszulki) itd.
Wiele wskazań etykiety związanych z ubiorem i dodatkami dotyczy sytuacji formalnych i oficjalnych. W tych sytuacjach obowiązują sztywne reguły (również kolorystyczne, np. dotyczące butów) i zasada „orły są szare a papugi kolorowe”.
Savoir vivre podpowiada nam jednak, że powinniśmy być eleganccy zawsze, w każdej sytuacji. Jeśli jest to sytuacja nieformalna, prywatna, „wakacyjna” etykieta nie krępuję nas już tak bardzo, nie wymaga czarnych czy brązowych butów, formalnych garniturów, krawatów. Wymaga jednak nadal elegancji, harmonii, w tym kolorystycznej, unikania mody bazarowej, krzykliwych kolorów itp.
Warto tu zajrzeć do książki Corine Lechevalier pt. „Dobrze ubrany mężczyzna”. Wyróżnia ona tam wiele typów eleganckich (i bardzo nieformalnych) ubiorów, które określa jako: „ekolog”, „dżentelmen farmer”, „elegancki światowiec”, „zwolennik klasycznej elegancji”, „konserwatysta z zacięciem artysty”, „dandys czyli modniś”, „sportowo, ale szykownie”, „sportowiec jak z reklam”.
Ubierając się w podpowiedziany przez nią sposób zachowujemy elegancję i zarazem przystajemy ubraniowo do różnych nieformalnych sytuacji i środowisk. . Do takich ubiorów mogą pasować zegarek z paskiem z krokodylej skóry czy okulary z żółwiowymi oprawkami.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Elegancja, Ubiór i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Pasek do zegarka z krokodylej skóry i okulary w żółwiowych oprawkach

  1. Bubu pisze:

    U kobiet popularna była zasada, że torebka powinna być dobrana kolorystycznie do butów. Ostatnio jednak słyszałam, że czasem bywa to rażącym błędem… opinie a co najmniej różne. Jedni twierdzą, że nigdy nie dobieramy torebki do botów, inni wręcz odwrotnie.
    Moda jest jednak bardzo ważnym aspektem eleganckiego stroju, szczególnie u kobiet… ja wychodze z takiego założenia, że gdy używam dodatek w jednym kolorze, powinien on mieć harmonizujące odniesienie w innym dodatku lub stroju zasadniczym. nie zawsze torebka musi byc dobrana akurat do butów. Jeśli kolor torebki jest zdecydowany (np. czerwień), lepiej wyglądają buty w innym kolorze (np. czarne). Czerwień można dodać np. w formie apaszki, kapelusza, paska lub wyraźnej biżuterii. Jeśli jednak ubieram buty brązowe, torebkę także często nosze w tym samym. Czy tak jest dobrze? Czy sv coś mówi na ten temat?

  2. krajski pisze:

    Ustosunkuję się w ciągu kilku dni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s