W jaki sposób ubrać się na przyjęcie o godz. 17.00, które kończy się przed północą?

Ten problem wywołał Pan Maciej pisząc: „Wprawdzie obiecał Pan jeszcze o tym napisać, ale chciałem poprosić o wyjaśnienie pewnych wątpliwości związanych z przebieraniem się w czasie przyjęcia.
Otóż czytając różne artykuły z zakresu etykiety, zawsze wydawało mi się naturalnym, że podana godzina od której można pojawić się w określonym typie stroju oznacza godzinę rozpoczęcia wydarzenia. I tak czarny garnitur lub smoking zakładamy do teatru na przedstawienia które zaczynają się o 19, a garnitur wieczorowy na przyjęcie imieninowe, które rozpocznie się o 20.00.
Jaki ma sens przebieranie się (np. w czasie antraktu, jeśli drugi akt przedstawienia zacznie się o 19.15)? Czy ktoś kiedyś przyszedł do kogokolwiek z wizytą o 17.00 przynosząc drugi garnitur w pokrowcu, aby skoro tylko wybije 19.00 szybko przebrać się w toalecie – trafnie przewidziawszy, że imieniny nie skończą się przed 18.59?
Wydaje mi się to trochę kuriozalne, aczkolwiek z tego, co napisał Pan w powyższym artykule wynika, iż przebieranie się niekoniecznie musi być czymś dziwnym. Do jakiej zatem godziny dopasowujemy nasz strój? Rozpoczęcia wydarzenia, spodziewanego zakończenia?
Z góry dziękuję za odpowiedź”.
Przytoczmy najpierw stosowne zdanie z obowiązującego obecnie „Protokołu dyplomatycznego” autorstwa Macieja Orłowskiego: „Ciemne ubranie i długie suknie stosuje się w zasadzie w późnych porach dnia, według starej tradycji po godz. 18, choć obecnie porę tę przesuwa się raczej na godzinę 20. Wysoka ranga uroczystości, na przykład z udziałem głowy państwa, może jednak wymagać noszenia ich we wcześniejszych godzinach”.
Zwróćmy uwagę na sformułowanie „stosuje się w zasadzie”, z którego wynika, że nie zawsze.
To w jaki sposób w praktyce rozwiązują ludzie problem przyjęć, które obejmują dwie pory (ubrania wizytowego i ubrania wieczorowego) widziałem kiedyś na oficjalnym przyjęciu, które rozpoczęło się o godz. 17.00, a zakończyło koło północy. Część panów ubrało się w szare garnitury (bo 17.00 to pora garniturów wizytowych), a część w czarne garnitury, bo większa cześć przyjęcia obejmowała porę, w której należy nosić garnitury wieczorowe.
Ci drudzy nie wyglądali głupio w godzinach 17.00-19.00. Ci pierwsi rzucali się w oczy po 20.00.
Na jedno przyjęcie (jedno wydarzenie, np. spektakl w teatrze) ubieramy jeden strój. Jeśli przyjęcie te obejmuje dwie pory (np. ubrania wizytowego i ubrania wieczorowego) ubieramy to bardziej odświętne i nosimy przez całe przyjęcie.
Inaczej jednak wygląda sprawa, gdy tego samego dnia uczestniczymy w dwóch przyjęciach (np. uroczystym koktajlu o godz. 14.00 i uroczystym przyjęciu zasiadanym o godz. 20.00). Na to pierwsze przyjęcie ubieramy się w garnitur wizytowy, a na to drugie w garnitur wieczorowy (a zatem się przebieramy).

Ślub i wesele to dwa różne wydarzenia (można np. być zaproszonym tylko na ślub). Jeśli pierwsze występuje w porze garnituru wizytowego, a drugie w porze garnituru wieczorowego trzeba się (powinno się) przebrać. Jeśli naprawdę nie ma takiej możliwości to, jak już pisałem powołując się na jednego z autorów, należy założyć na ślub garnitur wieczorowy.

Moje książki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjmowanie gości, Ubiór, Ślub i wesele i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „W jaki sposób ubrać się na przyjęcie o godz. 17.00, które kończy się przed północą?

  1. Krzysztof pisze:

    Dzien dobry
    Co do pierwszego przypadku ( rozpoczecie o 17, koniec w godzinach nocnych) wydaje mi się, że najlepiej jest postapic gw. zasady „lepiej byc overdressed niz underdressed”, w szczegolnosci gdy wieksza czesc przyjecia odbywa sie w czasie gdy stroj overdressed zmienia sie obowiazujacy,a w odwrotnej sytuacji stroj obowiazujacy zmienia sie w underdressed.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s