W jaki sposób powinna być podawana woda?

Ten problem wywołał Pan Konrad pisząc: „Zastanawia mnie jak ona powinna być podana. Czy kelner powinien ją przynieść w butelce, otworzyć przy nas, nalać do szklanki i zabrać butelkę? Przynieść w szklanym naczyniu ale nie w butelce byśmy sami ją sobie nalali? A może powinno być to zrobione w jeszcze inny sposób? Najczęściej spotykam się z tym, że kelner przynosi już odkręconą szklaną butelkę i stawia na stole ale wiem, że to nie jest poprawne, gdyż łokci i butelek nie stawiamy na stole”.

Woda powinna być podawana w specjalnych, dużych kieliszkach do wody.

Sposób podania zależy od tego jaki serwis jest stosowany w danej restauracji czy zamówiony przez gościa.

Są restauracje, które stosują na co dzień serwis familijny (wszystkie potrawy stawiane są w półmiskach na stole, a goście sami sobie nakładają) lub stosują go, gdy zażyczy sobie tego gość. W tym wypadku kelner przynosi wodę w karafce (ostatecznie, co jest mniej eleganckie, w dzbanku i stawia go na stole (oczywiście chodzi o wodę niegazowaną). Ten sposób podawania wody może też być zastosowany w serwisie amerykańskim (kelner przynosi dania na talerzach).
W najbardziej eleganckich restauracjach stosuje się serwisy: rosyjski, angielski i francuski (ich opis jest tutaj). W takich wypadkach, gdy jest to zwykła, przeciętna, tania woda kelner przynosi wodę w karafce (lub dzbanku) i nalewa ją do kieliszków. Następnie albo zostawia karafkę na stole albo z nią odchodzi. Goście, gdy karafka jest na stole, i tak sami sobie z niej wody nie nalewają. Robi to kelner.

Jeśli jest to woda tzw. smakowa – jakiś specjalny gatunek (muszę niedługo napisać o renomowanych gatunkach wody) to kelner przynosi ją w butelce, otwiera ją na oczach gości, rozlewa i odchodzi z butelką, by potem, ewentualnie, uzupełniać z niej wodę w kieliszkach.

W ten sposób postępuje też zawsze z wodą gazowaną.

Gdzie powinny stać otwarte już (ale oczywiście zakręcone) butelki wody?

Albo na specjalnym ruchomym stoliku na kółkach albo na jakimś pomocniku w pobliżu (tam też mogą stać karafki czy dzbanki z wodą).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Restauracja, Stół i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „W jaki sposób powinna być podawana woda?

 1. Agnieszka pisze:

  Zastanawia mnie, w jakiej formie można nosić ze sobą wodę. Ten problem pojawia się szczególnie latem, gdy trzeba wypić od dwóch do trzech litrów wody dziennie. Butelki plastikowe, typu PET, są nieeleganckie i niezdrowe. Można kupować wodę w szklanych butelkach, ale wg badań czystości wód okazuje się, że te butelki również są zanieczyszczone, gdyż są poddawane procesowi recyklingu. Dietetycy z kolei polecają, by zamontować w domu filtry i pić wodę z kranu. Nie mam pomysłu na to, w jaki szykowny sposób nosić tę wodę ze sobą oraz jaką wodę wybrać, by dobrze mi służyła przez cały rok. Na ulicy widziałam ludzi niosących wodę w butelce szklanej, plastikowej i w karafce. Proszę o pomoc.

 2. Ja zawsze noszę wodę w termosie. Gdy się chcę napić oddalam się na ubocze.

 3. Agnieszka pisze:

  Czy Pan Profesor niesie ten termos w rękach, cz w torbie?
  Dziękuję za sugestię.

 4. Agnieszka pisze:

  Dziękuję bardzo za sugestię.

 5. Małgorzata pisze:

  Mój mąż niedawno był w Singapurze. W tym mini państewku przywiązuje się ogromną wagę do eleganckiego (w rozumieniu miejscowym) zachowaniu na ulicy. Żucie gumy grozi mandatem, jej posiadanie może być nawet przyczyną odmowy wpuszczenia na terytorium państwa, nie wolno pić ani jeść niczego publicznie, poza, rzecz jasna, wyznaczonymi do tego obszarami – jadłodajniami, restauracjami, ogródkami spożywczymi itp. To, jak wyglądają owe jadłodajnie w biednych dzielnicach świadczy o tym, że prości ludzie jednak bardzo, ale to bardzo potrzebują swojskiego „brudu”. Wszechobecną „elegancję” dyktowaną przez bogaczy muszą sobie jakoś powetować. Co kraj to obyczaj. Ot, taka ciekawostka.

 6. Dziękuje za wpis o Singapurze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s