Niemiecki savoir vivre

Dziś będę daleko od Warszawy przeprowadzał szkolenie dla dużej grupy biznesowej. Tematy szkolenia to: niemieckie wina, niemiecki savoir vivre i zachowanie przy stole. Parę słów na temat niemieckiego savoir vivre.

Savoir vivre w Niemczech to oczywiście to samo savoir vivre i etykieta co w Polsce i w całej Europie. Niemcy maja jednaj swoja specyfikę. Szczególna wagę przywiązują do zachowania przy stole. W innych dziedzinach savoir vivre mogą lekceważyć jakieś wskazania etykiety. Przy stole zachowują się jak dyplomaci- drobiazgowo przestrzegają wszystkich reguł i tego wymagają od innych.

Poza tym ważna jest dla nich dziedzina tytułowania. Do innych zwracają się pan (Herr), pani (Frau), panienko (Fräulein).

W zdaniu typu „Panie Kowalski, czy pozwoli pan ze mną” pierwsze pan to :”Herr” drugie to „Sie”. Do osób mało sobie znanych nie mówią nigdy „du” (tylko właśnie „Sie”).

Zwracając się do kogoś zawsze używają tytułów naukowych i zawodowych („panie doktorze”, „Panie dyrektorze).
Nigdy nie mówią do osób, z którymi nie są bardzo blisko, „panie Janie”, „pani Olu”. Jeśli zwrócimy się do nich w ten sposób uznają to za obrazę.

Zwracając się do kogoś używają nazwiska – „Herr Kowalski” (co w Polsce i większości krajów europejskich nie uchodzi).
W biznesie często błyskawicznie przechodzą na „ty” („du”), co nie jest spoufaleniem i nie umożliwia nam spoufalenia. To tylko pragmatyzm.

W Niemczech mężczyzna może wyciągnąć pierwszy rękę do kobiety, może pierwszy się jej przedstawić i zaproponować przejście na „ty”.

Mężczyzna całuje w rękę tylko kobiety, które bardzo dobrze zna.

Niemcy często nie przywiązują wagi do ubioru poza dwoma wypadkami. Bardzo przestrzegają etykiety ubioru wieczorem i w biznesie.

Rozmawiając z Niemcem przez telefon nigdy nie mówimy „halo”. Jest to odbierane jako nieuprzejmość. Mówimy „Ja”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Precedencja, Przedstawianie się, Stół, Tytułowanie, Ubiór i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s