Wpadka Donalda Tuska

Dziś wszystkie media komentują wpadkę premiera Donalda Tuska. Złamał on protokół dyplomatyczny całując w rękę kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Angela Merkel nie spotkała się nim jako kobieta, ale jako kanclerz Niemiec.

Można zatem powiedzieć, że Premier Polski pocałował w rękę kanclerza Niemiec, a czy była to kobieta czy mężczyzna, to w dyplomacji i polityce nie robi to różnicy.

tak to i w Niemczech zinterpretowano: „… żyjący w Niemczech etiopski książę i autor Asfa-Wossen Asserate, który napisał książkę o manierach, uważa pocałunek w rękę za „prastary gest oddania i szacunku”. Wywodzi się z pocałunku, składanego na sygnecie szlachcica albo duchownego i symbolizującego gotowość do służby”.

Tak w świetle protokołu dyplomatycznego jak i etykiety biznesu całuje się w rękę tylko te kobiety, z którymi nie pozostaje się w kontakcie służbowym lub w relacji służbowej.

W jednej ze stacji telewizyjnych wypowiedziała się na ten temat I. Kamińska-Radomska stwierdzając przy okazji, że nie całuje się kobiet w rękę naprawdę (tak jak to zrobił Donald Tusk), a tylko dotyka się ręki ustami. Nie wolno – stwierdziła – markować pocałunku, trzeba dotknąć ręki ustami albo nie całować w ogóle.

Zdziwiła mnie ta jej wypowiedź, bo z reguły przyjmuje się obie wersje całowania. I tak H. R. Żuchowski w swoim „Słowniku savoir vivre dla pana” pisze: „Złożenie pocałunku nie jest równoznaczne z dotknięciem dłoni ustami. Podczas całowania ręki zatrzymujemy usta centymetr nad ręka. Tu chodzi o gest, nie zaś o fakt”. (str. 32).

Austriacka specjalistka B. Nagiller w swoim obszernym dziele pt. „Styl i dobre maniery. Jak zachować klasę w każdej sytuacji” pisze: „nachylasjac się i składając pocałunek powinien ją (oczywiście dłoń – dop. S. K.) co najwyżej musnąć ustami”. (str. 207).
To „co najwyżej” sugeruje, że dobrze jest też dłoni ustami nie dotykać.

A oto zdjęcie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre w polityce i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Wpadka Donalda Tuska

 1. A nasz miłościwy Prezydent „Wpadka” Komorowski? Przy rozmowie w studio telewizyjnym pierwszy nalal sobie a dopiero pozniej sie zreflektował i obslużył pania redaktor 😉

 2. krajski pisze:

  To tylko przykład. Tych wpadek było bardzo dużo. Znaczna ich cześć jest na youtube.

 3. Zdzisław pisze:

  Chyba jednak lepiej współcześnie nie całować kobiet w rękę w ogóle, poza sytuacjami prywatnymi oczywiście.

 4. jdas pisze:

  Poprzedni Premier obcałowywał namiętnie wszystkich, nawet niektórych mężczyzn.

 5. Michał Kędzierski pisze:

  Nasz premier ma wyraźnie pecha do kanclerz Niemiec. Podczas jej przemówienia w czasie uroczystości włączenia Polski do strefy Schengen zdarzyło mu się żuć gumę i złapały to kamery…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s