Warunki, które powinien spełnić dobry hotel – polityka właściciela hotelu wobec gości – część II – polityka wobec palaczy

Po wejściu w życie ustawy „antynikotynowej” hotele można powiedzieć w perspektywie palenia na następujące kategorie:

– hotele, które zamieszczają na swojej stronie internetowej informacja: „hotel dla niepalących” lub „na całym terenie hotelu nie wolno palić”;

– hotele, w których nigdzie nie wolno palić, ale o tym nie informują na stronie internetowej ani w trakcie kontaktu telefonicznego potencjalnego klienta z recepcją;

– hotele, które posiadają pokoje dla palących (niekiedy o tym informują na stronie internetowej);

– hotele, które posiadają palarnie
i pokoje dla palących.

Zauważmy, że warunki najwyższej klasy posiadają tylko te ostatnie hotele.

Taki hotel idealny powinien mieć pokoje dla palących i palarnie na każdym piętrze (żona może np. palić a mąż nie lub palacze nie chcą palić w swoim pokoju).

Po pierwsze, takie hotele dbają również o dobre samopoczucie i komfort palaczy.

Po drugie dbają o niepalących, którzy tylko w takich hotelach nie maja żadnego kontaktu z dymem tytoniowym.

W hotelach dla niepalących pojawia się bowiem w praktyce taka sama liczba palaczy jak w hotelach dla palących. Palacze w hotelach dla niepalących palą, w praktyce, w pokojach i wszędzie tam, gdzie tylko da się zapalić, a więc np. na korytarzach w miejscach i czasie, gdy nikt inny tam się nie kręci.

Obecność i rozprzestrzenianie się dymu tytoniowego jest tam zatem niekontrolowana.

W hotelach z pokojami dla palących i palarniami palacze palą papierosy wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, które, przy dzisiejszej technice (klimatyzacja odpowiednio włączona), czynią ten dym praktycznie nieobecnym.

Realizowałem ostatnio szkolenie w hotelu „Platinum” w Ostródzie. Struktura parteru była tam taka, że z recepcji przechodziło się do kawiarni, a z kawiarni do restauracji. Część kawiarni została otoczona szklaną ścianą od podłogi do sufitu. Na wydzielonym terenie postawiono kanapy, fotele i stoliki. W pomieszczeniu tym była też cały czas włączona intensywna klimatyzacji w kawiarni i restauracji jej chyba nie było. Efekt był taki, że niepalący chodzili z palącymi na kawę do palarni i to nie tylko dla towarzystwa, ale również dla tego, że było w niej świeże, orzeźwiające, wręcz leśne powietrze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Warunki, które powinien spełnić dobry hotel – polityka właściciela hotelu wobec gości – część II – polityka wobec palaczy

  1. krajski pisze:

    Rozmawiałem właśnie ze znajomą palaczką, która ostatnio była po kilka dni w czeskiej Pradze i we Włoszech. We wszystkich hotelach, w których mieszkała były w restauracjach sale dla palaczy. Na wszystkich piętrach były palarnie. We wszystkich hotelach były pokoje dla palących.

  2. Bubu pisze:

    Tak właśnie powinno być. Niemniej nie mogę uwierzyć w to, że w takiej klimatyzowanej palarni nie czuć dymu i jest świeże powietrze. To po prostu niemożliwe – nawet w wietrzny dzień na świeżym powietrzu, stojąc „z wiatrem” można wyczuć w bliskiej odległości palacza. Jego odzież i włosy zawsze pachną dymem, nawet, jeśli pali wyłącznie na dworze.
    Być może jednak w dobrze klimatyzowanej palarni warunki nie są dla niepalących komfortowe, a po prostu „akceptowalne”? Może po prostu maja słabe powonienie i zapach perfumowanego powietrza pomaga im przetrwać, a może zwyczajnie lubią chłód klimatyzacji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s