Układanie dodatków na talerzu

Problem ten wywołał Pan podpisujący się jako „Odwieczny Problem” w komentarzu do tekstu pt. „Układanie dań na talerzu”: „No dobrze a ja się nie zgadzam z tymi zasadami, że jeśli mięso ziemniaki i sałatka są na jednym talerzu to obojętnie w jakim miejscu. Według mnie jeśli mamy na przykład kotlet schabowy i buraczki czerwone i kładąc na talerzu buraczki z prawej a kotleta z lewej to się ,,upapramy”, bo krojąc schabowego trzymając nóż w prawej ręce a ten schabowy będzie leżał z lewej na talerzu to będziemy dotykać sałatki a jeśli będzie leżał z prawej strony talerza to będziemy go po kolei kroić a w lewej trzymamy widelec i nie dotkniemy już i nie włożymy reki w buraczki”.

Podkreślę raz jeszcze to, co podkreślałem w tamtym materiale. Tzw. dodatki w ogóle nie powinny znaleźć się na tym samym talerzu, co mięso, chyba, że stanowią w jakimś sensie z mięsem integralna całość (np. mięso w sosie i do tego kluseczki czy kartofle, które powinny się łączyć z sosem). Te tzw. dodatki to często w istocie oddzielne dania np. gotowane warzywa), które powinny być serwowane przed daniem głównym, a pojawiają się na talerzu razem z nim w ramach prymitywnego serwisu tzw. serwisu amerykańskiego. Jeśli zaś coś jest w istocie dodatkiem do mięsa powinno być podane w oddzielnym naczyniu (np. buraczki w miseczce).

Napisałem, to prawda, że jak ktoś poda już dodatki na tym samym talerzu co mięso to obojętne gdzie je umieści. Dlaczego tak napisałem? Z prostego praktycznego powodu. Jak kelner przyniesie mi wszystko na jednym talerzu, to najpierw go oglądam i jeżeli buraczki są z prawej strony obracam talerz tak, że są z lewej.

Nota bene nie sądzę, by kelner głęboko się zastanawiał jak postawić talerz. Dziś kelnerzy bardzo często nie zastanawiają się, z której strony podejść do klienta, podchodzą raz z tej, raz z drugiej ja im to akurat pasuje (byle się najmniej nachodzić).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stół i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s