W jaki sposób pobierać chleb?

Ten temat wywołał Pan Konrad pisząc: „Na Pana stronie przeczytałem, że po chleb na stole sięgamy przeznaczonym do tego widelcem. Czy mógłby Pan napisać gdzie dokładnie znajduje się ona na stole?”

Problem przenoszenia chleba (np. z koszyczka na talerz) i jedzenia chleba stanowi poważnym problem z zakresu etykiety dla Polaków, bo w tej mierze łamiemy na co dzień wszystkie jej wskazania (moim zdaniem, jak już o tym pisałem to spuścizna PRL). Polacy tracą w tej sytuacji wszystkie „savoirvivrove” intuicje.
Przy stole obowiązuje wiele zasad. Wśród nich są i takie: „To, co służy do jedzenia nie bierzemy rękami (są oczywiście pewne wyjątki, ale pieczywo akurat do nich, i słusznie, nie należy). Wszystkie sztućce znajdujące się an stole poza osobistymi, nie leża na obrusie”.
Jakie to są wyjątki?

W pewnych przypadkach nieobrane owoce, kruche ciasteczka i czekoladki (są jednak sytuacje, że i do owoców i do kruchych ciasteczek i do czekoladek podaje się sztućce np. szczypce.

Chodzi tu, miedzy innymi, o to, by, choćby przypadkiem, nie dotknąć jedzenia, które będą spożywać inni.

W niektórych przypadkach etykieta określa ściśle jakimi sztućcami serwingowymi (służącymi tylko do przenoszenia) pobierać określone potrawy (np. zupę pobieramy łyżka wazową). W wielu przypadkach nie ma takich wskazań i przygotowując stół dobieramy najbardziej poręczne sztućce jakie posiadamy. Tak jest i z chlebem.

Nie musi to być zatem serwingowy (większy niż normalnie) widelec.
Mogą to zatem być np. szczypce. Jak chyba pisałem dosyć popularne są tu szczypce do spaghetti.
Jeśli w koszyczku do pieczywa są bułeczki widelec przestaje być odpowiedni – potrzebne są szczypce.
Sztuciec do chleba powinien zostać umieszczony albo w koszyczku z chlebem albo położony na talerzyku (czy np. małym półmisku) znajdującym się przy koszyczku. Wszystko zależy od tego jaki jest ten koszyczek do pieczywa, jakie jest w nim pieczywo, ile jest w nim tego pieczywa itp.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stół i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „W jaki sposób pobierać chleb?

  1. Sylwia pisze:

    Co zrobić w sytuacji gdy w hotelu, restauracji nie dostaniemy szczypiec, widelca ani innego przyrządu do pobierania chleba?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s