Czy napiwki zależą od lokalnej tradycji?

Ten problem wywołał Pan Michał Stanisław pisząc: „Moim zdaniem to wszystko zależy od tradycji – mówiąc wprost od regionu Polski (dawnego zaboru), w którym się wychowaliśmy. U nas w Krakowie szanujemy pieniądz i nie jesteśmy tak rozrzutni, jak mieszkający w Warszawie – to dla nas jest dopiero szokujące! Ciekawym jak jest w Poznaniu, bo dawno nie byłem, ale domyślam się, że podobnie jak u nas”.

Oczywiście każdy region ma tu swoje obyczaje, ale na tym blogu nie o to przecież chodzi. Mamy posługiwać się wskazaniami etykiety, które na całym świecie są takie same: 15% przy małych sumach (w Polsce do 100, 00 zł), 10% przy sumach większych.

Jeśli w danym regionie czy kraju nie ma tradycji napiwków dajemy takie napiwki jakie podpowiada nam etykieta. Jeśli zaś w danym regionie czy kraju jest tradycja dawania napiwków większych od tych, które podpowiada etykieta (bo tam np. kelnerzy utrzymują się wyłącznie z napiwków – są takie regiony czy kraje), dajemy takie, które nakazuje nam lokalna tradycja.

Napiwek to nie jest kwestia rozrzutności.

Patrząc z punktu widzenia savoir vivre to kwestia wielmożności (patrz odpowiednie materiały na ten temat – na górze strony).

Niekiedy jest to zaś kwestia, po prostu, sprawiedliwości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel, Restauracja, Savoir vivre na co dzień i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy napiwki zależą od lokalnej tradycji?

  1. Michał Stanisław pisze:

    Dziękuję za odpowiedź.Chodziło mi przede wszystkim o dawanie napiwków w szatni (w teatrze, w muzeum…). Tego w Krakowie się nie spotyka, za to kojarzę to właśnie w Warszawą i to mnie najbardziej dziwi (wprawia w zakłopotanie). W Krakowie szatniarki wręcz są do tego nieprzyzwyczajone. Podobnie z napiwkami dla taksówkarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s