Jak mężczyzna ma się ubrać na upał?

Ten problem wywołał Pan Dude pisząc: „Chciałbym Pana zapytać o odpowiedni strój na lato – zarówno dla mężczyzny jak i kobiety. W sytuacji, gdy żar leje się z nieba zakrywanie się koszulą z długim rękawem i marynarką zakrawa o torturę. W dodatku pot jest nieprzyjemny dla otoczenia. Gdy chodzi się po mieście i załatwia różne sprawy najwygodniej jest w koszulce z krótkim rękawem i krótkimi spodniami. Wydaje mi się, że można ubrać marynarkę jak się jest w budynku, ale też nie każdy jest klimatyzowany i w środku też może być zbyt gorąco. Co do skarpetek do sandałów, to tutaj kwestia jest bezsporna – nie należy tak się ubierać, ale reszta? Jak się ubrać na upał?

Zawsze na upał w mieście i do pracy mężczyzna może się ubrać w koszule z krótkim rękawem bez marynarki i lniane jasne spodnie. Do tego zamszowe półbuty i skarpetki. Ideałem na upał są (niestety drogie) buty ze skóry strusia.

Jeśli zaś mężczyzna musi założyć marynarkę (i co za tym idzie koszulę z długim rękawem), co też się zdarza, zakłada lekkie, przewiewne, letnie garnitury i tez nie ma tragedii.

Gorzej mają kobiety, które mogą, co prawda założyć sukienkę z cienkiego materiału (np. lnianą) , ale do poważnych miejsc i poważnej pracy są bezwzględnie zmuszane do założenia rajstop i butów z zakrytymi pacami i pietami. Te poważne miejsca i prace mają z reguły dziś klimatyzację. Nie jest to zatem tak przerażające jakby się mogło wydawać.

Kiedyś na wakacjach eleganccy ludzie chodzili w białych strojach – garniturach i sukniach do samej ziemi. Wcale nie jest jednak tak, że na upał najlepiej się maksymalnie odsłonić. Przeczą temu Arabowie, którzy, gdy jest bardzo gorąco są odziani od stóp do głów.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Jak mężczyzna ma się ubrać na upał?

 1. Kazimierz Karol Krynicki pisze:

  Tutaj wypadałoby także podkreślić, że w bardzo dużym stopniu o tym, jak jest ciepło w danym stroju, nie decydują długie rękawy czy nogawki, a materiał z jakiego został wykonany. Pamiętam swoje zdziwienie po zakupie już prawie 2 lata temu pierwszego garnituru z nieco wyższej półki, gdy byłem nieźle zaskoczony, jak okazało się, że czuję się w moim garniturze, jak w dresie (chodzi o wygodę) i że dobry materiał, dobrej jakości i dobrze zrobiony powoduje, że zimą jest w nim ciepło, a latem przyjemnie chłodno.

 2. Kuśnierz pisze:

  Czy nie pisał Pan kiedyś, że mężczyzna nie powinien nosić koszul z krótkim rękawem?

 3. krajski pisze:

  Nigdy. Pisałem, że nie wolno ich nosić do marynarki.

  Por. http://www.savoir-vivre.com.pl/?niewybaczalne-bledy-w-stroju-meskim,483

 4. Kuśnierz pisze:

  Kiedyś wstawiał Pan na forum cytat z książki, której tytułu nie pamiętam i była tam mowa o tym, że mężczyźni nie noszą koszul z krótkim rękawem. Jeżeli już to elegancko zawijamy długie rękawy. „Krótkie rękawy są dla skautów”.

 5. krajski pisze:

  Napisałem, że można, a przytoczyłem tylko opinię Corine Lechevalier.

  Oto treść tego wpisu:

  Marynarka czy koszula z krótkim rękawem?
  Opublikowano Kwiecień 10, 2011

  Niedługo będzie już ciepło. Potem zapewne zrobi się gorąco. Pojawia się problem letnich ubrań. Pierwszy poruszył go Pan Konrad zadając pytanie: „Czy do wszystkich marynarek zawsze zakłada się koszulę z długim rękawem? czy w lecie, przy jasnej letniej marynarce jest możliwość założenia koszuli z krótkim rękawem?”
  Odpowiedź na nie jest prosta. Nie ma takiej opcji – połączenia marynarki i koszuli z krótkim rękawem. Albo, albo.
  Jeśli marynarka, to zawsze koszula z długim rękawem.
  Jeśli koszula z krótkim rękawem to sama i z rozpiętym kołnierzykiem. Nigdy nie wolno samemu założyć do niej krawata (mogą to zrobić tylko, na rozkaz, konduktorzy, pocztowcy, piloci, kierowcy autobusów jeśli taki mundurek wymyślili sobie ich przełożeni).
  Większość autorów podręczników savoir vivre nie porusza nawet ego tematu (chyba uznają, ze to oczywiste).
  Mówi na ten temat Maciej Brzozowski w swojej pracy pt. „sztuka bycia i obycia”: „koszul z krótkim rękawem nigdy nie nosimy z marynarka, krawatem ani kamizelką” (s. 37).
  Corine Lechevalier, założycielka jednej z większych europejskich firm doradczych do sprawa wizerunku, autorka książki „Dobrze ubrany mężczyzna” posuwa się dalej stwierdza, że koszule z krótkimi rękawami noszą tylko skauci, a „prawdziwi mężczyźni” noszą, gdy jest gorąco koszule z długimi, podwiniętymi, rękawami.

 6. E tam, ja się za długo nad tym nie zastanawiam – wrzucam szorty, t-shirt i adidasy i po problemie 😀 Ale rzeczywiście, sam zauważyłem, że niekoniecznie długość rękawa czy nogawki świadczy o komforcie, a raczej materiał, z jakiego ubrania zostały wykonane

 7. Super! Kilka naprawdę ciekawych pomysłów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s