Szklanki z uchwytami

Ten problem wywołała Pani Elżbieta Adamowicz pisząc: „Czy w ogóle na stole mają prawo pojawić się szklanki z uchwytami?”.

Chodzi o szklanki, w których są szklane uchwyty?

Na pewno nie wolno nam używać ich do czarnej herbaty.

Szklanka z uchwytem to może być szklanka do gorącej czekolady, ewentualnie kawy latte czy macchiato.

Może to być również szklanka do zielonej herbaty (ma jednak wtedy raczej kształt filiżanki).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Stół i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Szklanki z uchwytami

 1. Wiktor pisze:

  Nowe pytanie. Jak zachować się w stosunku do ludzi jedzących posiłki w środkach komunikacji miejskiej? Myślałem, że nie zapanuje nad sobą, gdy dzisiaj słuchałem chrupania i szelestu paczki z chipsami, którymi delektowała się młoda dziewczyna w tramwaju. Przesiadam się do innego tramwaju, a tam obok innej dziewczyny leżą obierki po mandarynkach. Zauważyłem, że głównie młode Panie się delektują się przekąskami w transporcie publicznych. Czy zwrócenie uwagi w stosunku do kobiety będzie na miejscu?

 2. krajski pisze:

  Nie bardzo. Kto czy co nam daje takie prawo?

 3. Marcin pisze:

  Szanowny Panie,
  mam pytanie odnośnie teatru – nieodłącznie związanego z życiem kulturalnym według savoir vivre. Po ostatnio obejrzanych spektaklach, konkretnie w Teatrze Polskim we Wrocławiu mam mieszane uczucia. Niektóre sztuki, najbardziej np. Poczekalnia.0 (notabene nagradzana), są bardzo wulgarne (mam na myśli słownictwo, choć nie tylko), ordynarne, nie brakuje w nich obscenicznych scen, nagości w niesmacznych kontekstach. Ogólnie nie prezentują „najwyższej jakości”, raczej nie przypominają teatru, jaki w swojej pamięci zachowali nasi przodkowie. Znamiennym tego przykładem była sytuacja, kiedy w połowie tego spektaklu, dwoje starszych ludzi ostentacyjnie opuściło widownię (jest to specyficzna, niewielka scena na dawnym dworcu, gdzie akurat wszyscy to widzieli). Mógłbym Pan poświęcić temu jakiś wpis z refleksjami? Czy człowiekowi uważającego się za „kulturalnego” wypada chodzić w takim razie do teatru?

 4. Wiktor pisze:

  A kto daje prawo spożywania posiłków w komunikacji miejskiej? W każdym autobusie czy tramwaju jest graficzna ilustracja z przekreślonymi rysunkami symbolizującymi jedzenie. Wydaje mi się, że nawet niższe gatunki naczelnych nie powinny mieć problemu z ich zrozumieniem. Czy Pan doktor uważa, że można się rozkoszować chipsami, a nawet smakołykami babuni w komunikacji miejskiej niezależnie od płci czy tylko jak się jest kobietą?

 5. krajski pisze:

  Nikt takiego prawa nie daje. My jednak nie mamy prawa zachowywać się tak jak policjanci czy strażnicy miejscy (albo kontrolerzy biletów).

 6. Kazimierz Krynicki pisze:

  Przypominam się z moim pytaniem na temat rzekomego wygaśnięcia zasady nietrzymania rąk w kieszeniach :).

 7. krajski pisze:

  Przepraszam. Za chwilę odpowiadam.

 8. Wiktor pisze:

  Odniosę się do Pana odpowiedzi z 15:42. W jednym z postów apelował Pan, aby nie dać się sproletaryzować. Oczywiście pisał Pan o tym, aby mieć potrzeby wyższe, a nie ewangelizować innych. Jednak uważam, że jedno z drugim ma wiele wspólnego. Nasze otoczenie też jest ważne.

  Idąc tym torem również nieeleganckie będzie napomnienie kogoś słuchającego głośnej muzyki na telefonie w autobusie, a za chwilę dojdziemy do tego, że jak ktoś będzie bity to też nie należy stawać w jego obronie, bo przecież nie mamy prawa zachowywać się jak policjanci. Przyznam, że nie jestem zniesmaczony samą istotą Pana odpowiedzi, ale raczej jej formą. Poczułem jakbym naruszał jakieś prawo.

 9. krajski pisze:

  Używając sformułowania „jakie mamy prawo?” nie miałem na myśli prawa państwowego tylko prawo ludzkie.

  Jeśli ktoś nam bezpośrednio przeszkadza np. słuchając za głośnej muzyki mamy oczywiście prawo (i nie chodzi tu o prawo państwowe) zwrócić mu uwagę.

  Nie mamy jednak prawa strofować innych na zasadzie typu „Nie mogę na Pana patrzeć.
  Wrócę jeszcze do tego problemu i ujmę go w oddzielnym wpisie.

 10. Kasia pisze:

  Jeżeli nie rozumie się teatru współczesnego, a wypowiada się na ten temat negatywnie „bo sceny są obsceniczne”, to lepiej, żeby się nie chodziło do teatru. Oglądając sztukę trzeba zawsze brać pod uwagę to, DLACZEGO dany reżyser użył akurat nagości a nie innego środka wyrazu. Jak człowiek kulturalny może się nie zagłębiać w teorię teatru i uważać, że wszystko jest z (z człowiekiem, nie z teatrem) nim w porządku? Proszę Państwa: niech Was nie razi nagość w teatrze oraz wulgaryzmy! To jest reżyseria i to jest przełamywanie tabu – to wszystko, czym teatr zajmuje się od dawien dawna. Czym byłaby „Operetka” Gombrowicza bez nagości? Czym byłaby polska poezja bez Bursy albo Wojaczka, a czym sztuki plastyczne bez Duchampa, a wreszcie: czym muzyka bez Cage’a (albo „wulgarnego” niegdyś jazzu)? Zaledwie wiek temu ludzie byli oburzeni występowaniem czarnoskórych śpiewaków w jazzowej (skandal!!!) operze Gershwina. Takie mamy czasy: sztuka musi iść do przodu i musi zaskakiwać. A jeżeli zaskakuje Państwa nagi aktor na scenie, a nie to, że Lupa nie jest już tak kreatywny, jak niegdyś, no to przepraszam, ale o jakiej „kulturze” my mówimy? Dlaczego kogoś boli nagi aktor wypowiadający słowa Jelinek, a nie boli jakoś system filozoficzny, jaki Jelinek stworzyła, a jaki najbardziej oddaje to, co się dzieje w świecie? I jeszcze jedno: dlaczego ja, jako ktoś, kto zna się na sztuce i jest bardzo wrażliwy na wszelkie jej aspekty, ma być obrzucany pogardą i być nazywany zwolennikiem „ploretariatyzacji”, gdy kogoś, kto zupełnie się nie zna na teatrze idzie do Teatru Słowackiego czy innej Bagateli (by się pokazać w towarzystwie) – by obejrzeć kolejną chałę graną zupełnie jak za czasów Bałuckiego, nazywa się kulturalnym? Świat stanął na głowie – ot co!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s