Ach ci Amerykanie

Amerykanie to z reguły mili, ale według naszych europejskich kryteriów prości ludzie. Potwierdzają to amerykańskie podręczniki savoir vivre, które z naszego punktu widzenia zawierają rady raczej zabawne niż do wykorzystania (typu: „Organizujesz eleganckie przyjęcie. Idź do supermarketu i kup mrożonki.”).

W podróży czytałem amerykański kryminał autorstwa P. Shelby. W pewnym momencie główna bohaterka wysiada z samochodu. Czytamy: „Bryant otworzył drzwi i podał jej rękę. Mile odebrała ten gest dworskiej kurtuazji”.

W europejskim kryminale przeczytalibyśmy raczej: „Bryant otworzył drzwi i podał jej rękę. Zmarszczyła brwi. Poruszał się zbyt wolno”.

Moje książki

Korekta: Anna Łuczkiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre i literatura. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ach ci Amerykanie

  1. Lucyna pisze:

    A propos obcokrajowców i sztuki życia, znalazłam dziś reportaż o lekcjach dobrych manier w angielskiej szkole. Lekcje są organizowane na prośbę chłopców, którzy, pozazdrośćiwszy podobnych zajęć dziewczętom, również zapałali chęcią zgłębienia tajników eleganckiego zachowania. Zajęcia odbywają się we współpracy z lokalnym hotelem i mają służyć przygotowaniu do balu na zakończenie szkoły. Co ciekawe, dyrektor szkoły widzi tego rodzaju zajęcia nie jako coś przydatnego w tej jednej sytuacji, ale jako niezbędny element wychowania, który przyniesie owoce również w późniejszym życiu tej młodzieży. Argumentuje, że osoba znająca podstawy dobrego zachowania będzie pewna siebie nie tylko na szkolnym balu, czy w innych sytuacjach towarzyskich, ale również w trakcie zdawania egzaminów, czy rozmów o pracę. Mam nadzieję, że uczniowie są przekonywani, żeby nie traktować savoir vivru instrumentalnie w złym tego słowa znaczeniu, czyli tylko w wybranych sytuacjach i tylko, kiedy przyniesie to jakąś korzyść, ale instrumentalnie, w znaczeniu narzędzia, które pomoże im pracować nad sobą i wychowywać samego siebie na wspaniałego człowieka.
    Tu całość (w j.angielskim): http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/general/sixminute/2013/01/130124_6min_boys_etiquette.shtml

  2. Lacek pisze:

    Jednak fakt ten postanowiła rozpowszechnić telewizja. Wydaje mi się więc, że jest to jednak „osobliwość”, a nie norma.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s