Marynarka, kamizelka i zegarek kieszonkowy

Ten temat wywołał pan Daniel W.: „Szanowny Panie, pozwoli Pan, że zadam pytanie dotyczące marynarek i stylu, w jakim należałoby taką nosić w pewnej sytuacji. Otóż, oczywiste jest to, że mężczyzna stojący, lub od stołu wstający, powinien marynarkę mieć zapiętą bądź zapinać ją wstając. Niemniej słyszałem, że w przypadku, gdy mężczyzna nosi kamizelkę, to marynarka powinna być odpięta zawsze. Moje pytanie dotyczy właśnie kamizelki w zestawie z zegarkiem kieszonkowym. Jak nosić?”.

Tak, oczywiście. Pan Daniel W. dobrze pisze i dobrze słyszał.

Co do zegarka kieszonkowego – to od lat rzadkość. Prawie nikt o tym nie pisze. Znalazłem pewne informacje w „Encyklopedii dobrych manier” Henryka Ryszarda Żuchowskiego. Stwierdza on, że zegarek kieszonkowy srebrny lub złoty nosi się do fraka „na dewizce lub czarnej tasiemce”, a do smokingu nosi się zegarek ręczny na metalowej bransolecie. Do pozostałych ubiorów zaleca zegarek ręczny na pasku pod kolor garnituru.

Myślę, że jednak przesadza, bo w tradycji zegarek kieszonkowy nosiło się do wszystkich strojów. Długo przecież nie było zegarków ręcznych. Sądzę, że taki „staromodny” akcent będzie zawsze elegancki.

Resztę informacji można znaleźć na:


http://pl.wikipedia.org/wiki/Dewizka

Korekta: Anna Łuczkiewicz

Moje książki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Marynarka, kamizelka i zegarek kieszonkowy

 1. dude pisze:

  Ciekawe, gdzie można taką dewizkę kupić i jakie to są widełki cenowe.. Gdzieś mam taki zegarek dziadka, wykonany w ZSRR tylko, że bez dewizki i bez tej przykrywki, jak ten na Wikipedii.

 2. Mateusz Karol Ka pisze:

  A moim skromnym zdaniem zegarek kieszonkowy nie pasuje dzisiaj absolutnie do niczego, chyba że bawimy się w rekonstrukcję historyczną. Zegarek na rękę jest znacznie wygodniejszy w użyciu, ponadto (prawie) wszyscy mamy dziś w kieszeniach komórki i na nich możemy sprawdzić, która jest godzina.
  Pod względem estetycznym zegarek kieszonkowy może rzecz jasna się podobać, ale stoi dzisiaj w szeregu z kolczugą (ew. hełmem) tudzież kontuszem. Noszenie go jest całkowicie pretensjonalne i nielogiczne; poza teatrem nie ma miejsca bytu.

 3. krajski pisze:

  A dlaczego? Czyż nie jest jak muszka, którą rzadko ktoś zakłada? Czy nie może być znakiem takiej „staroświeckiej” elegancji i „staroświeckiego stosunku do świata. Nie ma go oczywiście w wyposażeniu współczesnego czl0o9ewiak, choć, gdy zakłada on frak musi być. Do fraka zegarek na rękę nie pasuje (o tym wszyscy piszą).

 4. Mateusz Karol Ka pisze:

  Porównanie do muszki (która, nawiasem mówiąc, jest coraz bardziej popularna i lansowana przez domy mody, aczkolwiek raczej w towarzystwie swetrów i strojów koordynowanych niż garniturów) jest, moim zdaniem, chybione. Lepsze byłoby porównanie do Forda T — samochodu mającego długą historię i mogącego się podobać i budzić skojarzenia ze „starymi dobrymi czasami”. Ford T jednakowoż, jak bardzo byśmy go nie wielbili, do dzisiejszych czasów nie pasuje, gdyż motoryzacja poszła w innym kierunku. Będzie budził zdziwienie, podobnie jak przemieszczanie się po mieście z użyciem konia (idąc dalej moim porównaniem do zbroi czy kontusza).
  Nie badałem literatury w temacie fraka (właściwie nie przypominam sobie bym kiedykolwiek uczestniczył w uroczystości podczas której byłby ktoś we fraku, acz w szafie w moim domu rodzinnym znajduje się jeden), ale blacktieguide.com w zakładce whitetie pozwala na noszenie zegarka na pasku http://www.blacktieguide.com/White_Tie/White_Tie_Other.htm . Strona ta przypomina też inne frakowe akcesorium — laseczkę (walking cane). To kolejna rzecz, która odeszła do lamusa i nie wyobrażam sobie stosowanie jej poza rekonstrukcją historyczną.

 5. CM pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Chciałabym zadać pytanie, na które poszukuję odpowiedzi od dłuższego czasu. Dotyczy ono ukłonów. Kiedy i w jakich sytuacjach mężczyzna wykonuje tzw. głęboki ukłon? I czy są sytuacje (poza spotkaniami z np. królową angielską) kiedy kobieta powinna dygnąć? Czy małe dziewczynki powinny witać w ten sposób np. starszych członków rodziny lub znajomych rodziców?
  Pozdrawiam
  CM

 6. Marcin pisze:

  Witam
  chciałbym zapytać o noszenie zegarka na rękę. Jestem osobą leworęczną, więc noszenie zegarka na lewej ręce jest dla mnie niewygodne, nie mogę go sam zapiąć i do tego źle się z nim czuję. Wiem jednak, że istnieje zasada, że zegarek należy nosić na ręce lewej, ale wydaje mi się, że przestrzeganie takich zasad wbrew własnej wygodzie mija się z celem. Jak to jest? Czy noszenie zegarka na prawej ręce jest dozwolone?

 7. jdas pisze:

  A ja się nie zgadzam z tym, że zegarek kieszonkowy do niczego nie pasuje. Osobiście na codzień noszę wyłącznie taki zegarek i to z przyczyny czysto praktycznej. Natura obdarzyła mnie tak szczupłym nadgarstkiem, że jakikolwiek męski zegarek wygląda na niej mniej więcej tak jak u chłopca pierwszokomunijnego, czyli niezbyt szczęśliwie. Z kolei sprawdzanie godziny na telefonie komórkowym pachnie mi nieco dresiarstwem i na pewno nie jest eleganckie. A zegarek kieszonkowy z dewizką sprawdza się znakomicie i bynajmniej nie trzeba w związku z tym zawsze nosić kamizelki. Dobre spodnie mają specjalną kieszonkę na zegarek, tzw. zegarkówkę i zegarek kieszonkowy nie zwraca wówczas uwagi innych osób.

 8. krajski pisze:

  Nie jest to jakieś rażące uchybie. Sądzę, że spokojnie można go tak nosić.

 9. krajski pisze:

  Odpowiem jutro.

 10. Łukasz pisze:

  Ja mam pytanie na temat takiej dewizki http://image.ceneo.pl/data/products/13180188/i-perfect-srebrna-ryba-dewizka.jpg. W jaki sposób się tą wsuwkę czy jak to nazwać, założyć do kamizelki, szukam już od dłuższego czasu i nigdzie nie spotkałem się z dokładnych opisem tego, ani zdjęciem.

 11. Endeverafter pisze:

  Witam ,chciałbym zapytać o noszenie zegarka kieszonkowego na dewizce lecz nietypowo bo przy kamizelce jeansowej ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s