Czy kobieta może dziś chodzić w kapeluszu?

Ten temat wywołała Pani Lucy: „Chciałabym poruszyć problem dotyczący nieznajomości zasad savoir vivre i opaczne potraktowanie zachowania jak najbardziej zgodnego z savoir vivre jako niegrzeczne, niewłaściwe itd. Podam przykład: jestem studentką, ale chyba nie odważyłabym się przyjść na egzamin w kapeluszu. Bałabym się, że któryś z profesorów starej daty potraktowałby taki ubiór jako dowód mojego złego wychowania, braku kultury itd. Gdybym szła na egzamin do wykładowcy, który nie przywiązuje wagi do kwestii ubioru i sam przychodzi w dżinsach, nie miałabym się czego bać – być może uznałby, że ubrałam się ekstrawagancko, ale nie miałoby to wpływu na jego postrzeganie mnie przez niego. Taki paradoks. W ogóle skąd bierze się obawa, że kobieta w kapeluszu, w pomieszczeniu, jest nieodpowiednio ubrana? Z powodu analogii z mężczyznami, którzy ściągają nakrycie głowy…?”.

Przez całe wieki rozróżniało się kobiety „z ludu” od pozostałych kobiet (np. z klasy średniej) po tym, że te pierwsze miały chustki na głowie, a te drugie kapelusze. Z gołą głową chodził proletariat.

Gdy czytam współczesne, zachodnie podręczniki savoir vivre, dowiaduję się, że kobiety z klasy średniej rozpoznajemy po… kapeluszach.

W wielu podręcznikach opisuje się zasady noszenia przez kobiety kapeluszy. Nie powinny ich zdejmować. Do teatru czy kina powinny zakładać kapelusze małe (by nie zasłaniały nimi sceny czy ekranu). Kapeluszy nie zdejmują w kawiarni czy domu prywatnym. Mają obowiązek je zdjąć tylko do obiadu.

Korekta: Anna Łuczkiewicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Elegancja, Ubiór i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „Czy kobieta może dziś chodzić w kapeluszu?

 1. Małgorzata W. pisze:

  Było by wspaniale, gdyby kapelusze wróciły do łask. Problem jest taki, że nie wiadomo jak je dziś nosić i do czego pasuję a do czego nie? Szukałam na różnych stronach internetowych kapeluszy na co dzień, jednak oferta jest mizerna. Co by Pan proponował młodym kobietom, dla których elegancja to podstawa?

 2. krajski pisze:

  Odpowiem za kilka dni.

 3. B4ndzi pisze:

  W niektórych miastach (np. Kraków) ostały się zakłady rzemieślnicze kapeluszników. Można tam zapewne zamówić kapelusz dopasowany do indywidualnych potrzeb. Nie odwiedzałem jednak tych miejsc i nie orientuję się niestety w kwestiach finansowych takiego rozwiązania.

 4. L pisze:

  Koszt gotowego damskiego kapelusza na zimę w Krakowie w jednym z takich zakładów to od dwustu parudziesięciu złotych wzwyż.

 5. Joan pisze:

  Ostatnio kapelusze pojawiają się też w popularnych wśród młodzieży sklepach, więc zaczynają wracać do łask. Widzę bardzo dużo zdjęć sklepów, które reklamują właśnie kobiety w kapeluszach. Są i kapelusze stylizowane na męski jak i te bardzo kobiece, z większym rondem. Ja sama ostatnio zakupiłam taki kapelusz z większym rondem pasujący na wiosnę/lato w kolorze białym i zamierzam go nosić do spódnic i bluzek, które zakładam na co dzień 😉 Nie zawsze trzeba od razu wydawać fortunę na kapelusz, na początek można znaleźć coś tańszego, ale co też będzie wyglądało dobrze.

 6. B4ndzi pisze:

  Wzrost popularności kapeluszy to jedna sprawa, ale podejście do ich noszenia to zupełnie inna kwestia. Osobiście nie widziałem chyba jeszcze młodej kobiety siedzącej w pomieszczeniu w kapeluszu. Przypuszczam, że w miażdżącej większości przypadków spotkało by się to ze zdziwieniem i niezrozumieniem ze strony otoczenia.

 7. krajski pisze:

  Pewnie w Polsce tak, ale poza nią, tam gdzie klasa średnia nie została wymordowana czy w inny sposób unicestwiona już niekoniecznie.

 8. Joan pisze:

  Nie ma co przejmować się zbytnio otoczeniem. 😉 Trzeba dawać dobry przykład swoją osobą.

 9. Martin pisze:

  Skoro już jesteśmy w temacie kapeluszy i ogólnie nakryć głowy.
  Czy mężczyzna zawsze musi zdjąć nakrycie głowy wchodząc do pomieszczenia (jeżeli nie to jakie nakrycia głowy można mieć w pomieszczeniu?).
  Pytam, ponieważ coraz częściej widuję celebrytów, w programach telewizyjnych, mających na głowie kapelusz, czapkę, etc. podczas gdy mnie uczono że tylko „Żydzi noszą czapki w domu”.

 10. krajski pisze:

  Dobrze Pan musli. Mężczyzna zawsze zdejmuje nakrycie głowy przy wejściu do pomieszczenia.

 11. B4ndzi pisze:

  W kontekście przytoczonego przez pana Martina powiedzenia pozwolę sobie dopytać – czy europejski SV robi wyjątek dla religijnych nakryć głowy np. żydów i sikhów?

 12. Małgosia pisze:

  Gdy chodziłam do liceum jedna z moich koleżanek wybrała się do szkoły w kapelusiku. Nie był to elegancki kapelusz, raczej taka płócienna czapeczka z rondem, jakie wtedy część młodzieży nosiła (lata 1999-2003). Nauczycielka w sali lekcyjnej kazała jej go zdjąć i oskarżyła o brak wychowania. Ja wówczas z młodzieńczej artystycznej fantazji wiązałam na głowie czy na samych włosach różne kolorowe chusty. W tym dniu również tak było. Koleżanka zwróciła uwagę, że „Małgosi wolno nosić chustki więc myślałam, że kapelusik również nikogo nie urazi”. Efekt był taki, że ja wyglądająca jak kloszard z paryskiego metra dalej mogłam praktykować swój opłakany styl (proszę mi uwierzyć, że wyglądałam momentami strasznie), a koleżanka musiała schować kapelusik. Nigdy więcej jednak już chustki na głowie nie zawiązałam idąc do szkoły. Tutaj pojawia się pytanie do Pana Doktora oraz Czytelników: czy każdy kapelusz i zawsze kobieta może mieć na głowie? Czy dotyczy to ogólnie nakryć głowy czy tylko kapeluszy? Jeśli ogólnie nakryć głowy, to co z czapką z daszkiem? Może przystoi nosić tylko eleganckie nakrycia, może przewinieniem koleżanki był sportowy charakter kapelusika? Przecież ubranie może mieć sportowy charakter (nie mam tu na myśli rzecz jasna butów do biegania i dresów) a do takiego pasuje jedynie nakrycie głowy o sportowym czy półsportowym charakterze.

 13. dude pisze:

  Pozwolę sobie dopytać: czy słowo „pomieszczenie” dotyczy też komunikacji miejeskiej (autobusy, tramwaje)?

 14. krajski pisze:

  To zaskakujące pytanie. Ja zdejmuję nakrycie głowy w komunikacji miejskiej, ale chyba nie jest to wymóg.

 15. M. pisze:

  A co z kapeluszem typu zimowego (gruby filc) u kobiety. Czy w takim rowniez siedzi sie w pomieszczeniu?

 16. flo pisze:

  „Nie ma co przejmować się zbytnio otoczeniem. Trzeba dawać dobry przykład swoją osobą.” — high five, @Joan! 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s