Czy Żydzi i sikhowie mogą w Polsce przebywać w pomieszczeniach zamkniętych w kapeluszach?

To pytanie zadała osoba podpisująca się jako B4ndzi: „Czy europejski SV robi wyjątek dla religijnych nakryć głowy np. żydów i sikhów?”.

Ogólna zasada savoir vivre mówi: należy przestrzegać obyczaju i savoir vivre danego kraju czy środowiska. Jeżeli zatem Żyd czy sikh pojawi się w polskim domu, to powinien zachować się według naszego savoir vivre, a więc zdjąć nakrycie głowy.

Obowiązuje też międzynarodowa, międzykulturowa zasada, że to gospodarz wyznacza reguły zachowania w swoim domu.

Jeżeli jednak Żyd czy sikh nie zdejmie kapelusza, powinniśmy potraktować go jako cudzoziemca czy reprezentanta innej kultury, wyrozumiale i wspaniałomyślnie (a więc powinniśmy założyć, że jednak nie chciał nikogo obrazić ani lekceważyć, a po prostu nie potrafi zachować się według europejskich norm).

Korekta: Anna Łuczkiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Ubiór i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy Żydzi i sikhowie mogą w Polsce przebywać w pomieszczeniach zamkniętych w kapeluszach?

 1. Lacek pisze:

  Jeśli dobrze rozumiem w zasadzie uważa się, że Sikh czy Żyd powinni jednak zdjąć nakrycia głowy, ale niejako „rozumiemy” fakt, że pochodzą z innej kultury i nie mamy im tego za złe. Z tego co mi wiadomo, że noszenie jarmułek jest fakultatywne i zwyczajowe, przynajmniej nie w czasie modlitwy, a turbanów przez Sikhów jest obowiązkowe. Skoro wiemy, że nakrycie głowy jest obowiązkiem religijnym, to nie sprawia to automatycznie, że staje się ono pełnoprawnym elementem SV?

  Podobnie, zapraszając do swojego domu księdza, raczej nie powinno się zdziwić, że przyjdzie w sutannie (pomijam fakt, że ostatnimi laty coraz częściej spotyka się, wbrew zaleceniom Watykanu, księży ubranych w strój zwykły, nawet bez koloratki), a nie w marynarce?

  Tzn nie zgadzam się z założeniem, że Sikh „nie potrafi” się zachować wg europejskich norm – choćby potrafił i tak by tego nei zrobił, bo mu nie wolno. Wymaganie od niego by nakrycie głowy zdjął wydaje się trochę nie w porządku, nawet jeśli potem pobłażliwie przymknę oko na własne wymagania.

 2. Aleksandra pisze:

  Fragment dzisiejszego wpisu mnie skonfundował.
  „Obowiązuje też międzynarodowa, międzykulturowa zasada, że to gospodarz wyznacza reguły zachowania w swoim domu.”
  Jak rozumieć to zdanie w kontekście klimatu SV mówiącego, że gość w naszym domu ma się czuć dobrze i komfortowo? Przytoczę przykłady z dyskusji toczących się swego czasu w komentarzach:
  1) gość nie ściąga butów w naszym domu – jeśli chcemy mieć czyste dywany to albo je zwijamy, albo nie zapraszamy gości;
  2) gość w naszym domu może zapalić – jeśli nie chcemy aby ludzie u nas palili to nie zapraszamy osób palących.
  Postępując analogicznie jeśli razi nas Żyd w jarmułce, to nie zapraszamy Żyda w gości, a jeśli go zapraszamy to godzimy się na jarmułkę.
  Będę wdzięczna za komentarz.

 3. Z kolei ja zapytam o coś kompletnie innego – jak wiadomo, częścią savoir-vivre był kodeks honorowy, a osoby urągające wszelkim zasadom dobrego wychowania były wykluczane przez kulturalne towarzystwo. Savoir-vivre oznacza też miłość do bliźnich, szacunek wobec nich i chęć niesienia im pomocy. Jak to się ma do żydów, którzy z racji swojej religii wszystkich nie-żydów nienawidzą, brzydzą się nimi i uważają ich za zwierzęta? Jak się ma Talmud, który naucza, że żyd nie może okraść innego żyda, ani go oszukać, jednak niewiernych te zasady nie dotyczą i można dopuszczać się wobec nich wszelkich czynów. Czy ludzie pozbawieni przez swoją religię moralności i etyki mogą istnieć w świecie savoir-vivre, należy ich w ogóle do tego świata zapraszać? Byłbym wdzięczny gdyby pan Krajski na to odpowiedział.

  Pozdrawiam serdecznie

 4. krajski pisze:

  Jak napisałem gdzie indziej savoir vivre stał się podstawą protokołu dyplomatycznego. tak więc w stosunkach międzynarodowych czy pomiędzy poszczególnymi wspólnotami obowiązują zasady savoir vivre.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s