Reklama i savoir vivre

Od jakiegoś już czasu we wszystkich stacjach telewizyjnych emitowana jest nieustannie reklama wody „Cisowianka Perlage”. Wszystko jest w tej reklamie bajkowe i eleganckie, aż dochodzi do momentu, gdy elegancki kelner eleganckiej kobiecie stawia na stole plastikową butelkę. I tak w końcowym obrazie reklamy ta kobieta i ta plastikowa butelka na stole stanowią w istocie antyreklamę (choć wiem, że nie dla wszystkich), zaprzeczając podstawowym wskazaniom etykiety (butelek i łokci nigdy nie umieszcza się na stole).

Producent „Cisowianki” (nowy) reklamuje w ten sposób swoisty wielki świat „dla ubogich”, w którym królują plastikowe butelki, występując w ten sposób, chcąc nie chcąc, przeciwko savoir vivre i upowszechniając antywzorce.

Korekta: Anna Łuczkiewicz

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Elegancja, Stół. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Reklama i savoir vivre

 1. R. Piech pisze:

  Panie Doktorze, ma Pan rację, jednakże moim zdaniem problem leży w tym, iż jest to reklama. A z założenia ma ona trafiać do jak najszerszej grupy ludzi, a niestety większość jest sproletaryzowana i nie stosuje się do zasad SV. Również nad tym ubolewam.

 2. Małgosia pisze:

  Panowie, mnie się wydawało, że ta butelka jest szklana. Jeszcze się przyjrzę dokładnie reklamie. Telewizję oglądam nadzwyczaj rzadko, ale może gdzieś się trafi.
  W hotelu za granicą oglądałam Fashion TV. Tam emitowano reklamę firmowanej przez telewizję wody mineralnej (fahion water albo coś w tym stylu) sloganem „for models and billionairs”. Na jej tle reklama Cisowianki Perlage to szczyty dobrego gustu, aż człowiek się zaczyna zastanawiać jakiej proweniencji są ci „miliarderzy”.

 3. krajski pisze:

  Jeśliby ta butelka była szklana, to i tak to niewiele zmienia. Butelki stawia się na stole wyłącznie ns Białorusi i w Kazachstanie.

 4. Wojtek pisze:

  Zaskoczył mnie Pan. Czyli otwarłszy wino jak należy postąpić? Przelać na oczach gości do karafki? Czy też odstawić na jakiś boczny barek? Jak należy zgodnie z SV podawać gazowane napoje? (Czy też należy z nich zrezygnować?)

 5. Jan Traczyk pisze:

  Pas smokingowy do garnituru kelnera w tej reklamie chyba też niezbyt na miejscu…

 6. krajski pisze:

  Tak jest. dziękuję za to spostrzeżenie.

 7. Aleksandra pisze:

  Dla tych Państwa, którzy nie oglądają telewizji, a chcieliby zobaczyć reklamę, o której mowa:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s