Jeszcze raz o napojach na stole

Problem ten poruszył Pan Wojtek reagując na wpis pt. „Reklama i savoir vivre”: „Zaskoczył mnie Pan. Czyli otwarłszy wino jak należy postąpić? Przelać na oczach gości do karafki? Czy też odstawić na jakiś boczny barek? Jak należy zgodnie z SV podawać gazowane napoje? (Czy też należy z nich zrezygnować?)”.

Podczas przyjęć szczególnie uroczystych nie serwuje się napojów gazowanych, a tylko soki i to przed przyjęciem (w ramach piętnastominutowego przyjęcia wstępnego o nazwie aperitif), wodę niegazowaną oraz, niekiedy, sorbety (jeśli można je nazwać napojami) i, oczywiście, wino (niekiedy inne trunki).

Napoje gazowane rozpychają żołądek (co nie jest korzystne w trakcie jedzenia), mogą powodować niekontrolowane bekanie oraz nie są wystarczająco szlachetne.

Prawie wszystkie napoje przelewamy w karafki lub dzbanki.

Jeśli jest to bardzo szlachetne wino lub niektóre mocne trunki, np. stary koniak czy likiery (wódki, brandy, nalewki przelewamy w karafki) pozostawiamy je w butelkach, a te butelki umieszczamy na specjalnym wózku lub stawiamy na tzw. pomocnikach (np. kredens stojący blisko stołu).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stół, Wina, Wysokoprocentowe alkohole i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jeszcze raz o napojach na stole

  1. Jan Traczyk pisze:

    Wypowiedź Pana Wojtka sugeruje jeszcze jeden problem: „Przelać na oczach gości do karafki?” Czyli mamy tu założenie, że butelka wina została na oczach gości otwarta. Czy rzeczywiście tak powinno być?

  2. krajski pisze:

    Odpowiem jutro.

  3. jdas pisze:

    Chciałem zapytać, jak wygląda sprawa z wodą sodową? Kiedy i w jakich warunkach można ją podać i czy jest to dopuszczalne? Czy jeżeli tak to musi być syfon, czy wystarczy świeżo przelana woda do dzbanka z dodatkiem cytryny czy mięty?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s