Czy wspominać o zmarłym teściu w trakcie uroczystości zaślubin?

Ten problem wywołał Pan Michał: „Z wielką uwagą czytam Pana blog i cieszy mnie, że są ludzie, którzy zachęcają do tego, by “równać w górę”, jeśli chodzi o zachowania ludzi. Czytam niemal każdy wpis, a ostatnio bardzo zafrapowały mnie posty na temat ślubu, zwłaszcza kameralnego. Z wybranką mego serca planujemy również skromną uroczystość, chciałbym jednak zapytać o kilka detali:
1. W planowanym roku zaślubin minie druga rocznica śmierci ojca mojej wybranki. Zależy mi, by w jakiś sposób upamiętnić ten fakt – nie chciałbym jednak urazić nikogo. Czy tzw. druga intencja na ślubie w intencji zmarłego jest możliwa/stosowna? Czy rozpoczęcie uroczystego obiadu w restauracji (zamiast wesela) wspólną modlitwą w intencji zmarłego jest dobrym pomysłem? Czy może zastosować jakieś alternatywne rozwiązanie?
2. Mam duży problem z wybraniem gości na w/w obiad. Pamiętam doskonale zasadę konsekwencji, o której Pan pisał, natomiast nie mogę jej przyłożyć do realiów. Planuję ze swojej strony zaprosić rodziców, siostrę i jej męża, dziadków ze strony matki (ze strony ojca już nie żyją) i brata matki, który jest jednocześnie moim ojcem chrzestnym. Problem pojawia się w przypadku matki chrzestnej. Moja rodzina nie utrzymuje z nią i jej rodziną (jest to rodzeństwo mojego ojca i ich potomstwo) niemal żadnych kontaktów od kilkunastu lat. Wiem, że pojawienie się mojej matki chrzestnej na w/w obiedzie na 90% zagwarantuje konflikt/kłótnię, której chciałbym uniknąć. Co zrobić w tej sytuacji?

1.Nie jest to miejsce i czas na takie zachowania. Najbardziej stosowne byłoby tu, gdyby Pan Michał w pewnym momencie wzniósł toast i powiedział parę ciepłych słów o teściu, o tym jaki wdzięczny jest mu, przede wszystkim za córkę i oznajmił, że zamówił Mszę Święta w jego intencji. Powinna to być uwagą wpleciona w dłuższe wystąpienie (jednak nie za długie).
2. Lepiej jej nie zapraszać. Wysłać jej jedynie ciepły, odręczny list z zawiadomieniem o ślubie. Jeśli nie było z nią kontaktów przez kilkanaście lat nie spełniała swoich obowiązków matki chrzęstnej i nie ma wobec niej takich ścisłych zobowiązań rodzinnych czy towarzyskich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized, Ślub i wesele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Czy wspominać o zmarłym teściu w trakcie uroczystości zaślubin?

 1. Wojtek pisze:

  Dobrą okazją wydaje się też być „Modlitwa wiernych” którą na msze ślubne często układają państwo młodzi lub ich przyjaciele. Modlitwa składa się z 4-6 wezwań w kolejności:
  1) w potrzebach Kościoła,
  2) za rządzących państwami i o zbawienie całego świata,
  3) za ludzi doświadczonych różnymi trudnościami,
  4) za miejscową wspólnotę
  W 3) wymienia się też zmarłych zwłaszcza bliskich osobom w których intencji jest msza.

 2. krajski pisze:

  Zgadzam się.

 3. Michał pisze:

  Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s