Zdejmowanie butów, gdy jesteśmy „w gościach”

Problem ten wywołała osoba podpisująca się jako PS pisząc: „Nurtuje mnie kilka pytań:
1. Co w sytuacji odwrotnej – jak ma zachować się gospodarz, gdy to goście ściągają buty i prezentują skarpety lub gołe stopy, mimo że gospodarz jest w obuwiu?
Czy wypada powiedzieć: „Nie ściągajcie proszę butów”? Mam wrażenie, że taka uwaga jest często odbierana przez gości jako jedynie pozorna grzeczność ze strony gospodarza. Z mojego doświadczenia wynika niestety, że smutna konstatacja pani Lucyny jest jak najbardziej prawdziwa i taka postawa jest powszechna. Zatem być może goście wychodzą z założenia, że skoro sami preferują, by u nich w domu ściągać buty, to ściągając je u nas, nawet mimo sugestii z naszej strony, robią nam niejako przysługę – dbają o nasze parkiety, dywany, raczkujące dzieci. Osobiście stosuję taką prośbę tylko, gdy widzę, że goście mają zamiar zdjąć obuwie – wypowiadając ją wcześniej, ryzykowałbym urażenie tych, dla których nieściąganie jest oczywiste. Zapewne skuteczniejsze (tylko czy taktowne?) byłoby odpowiednio wczesne i bardziej zdecydowane: „Będę wdzięczny, jeśli pozostaniecie w obuwiu”.
2. Idąc dalej, czy w sytuacji, gdy goście zdejmą obuwie, gospodarz również powinien to uczynić, czy też powinien raczej pozostać w butach? Przy okazji przykład z życia: Jakiś czas temu wraz z partnerką podejmowaliśmy w domu (w butach ok. 20 osób – znajomych moich i mojej partnerki (dwa osobne kręgi, jako że pochodzimy z różnych miast i dopiero od niedawna mieszkamy razem). Goście przybyli grupami – pierwsza grupa zdjęła obuwie, mimo naszej prośby, z kolei druga grupa nie potrzebowała wskazówek – wszyscy pozostali w obuwiu. Skutek był taki, że po zmieszaniu towarzystwa można było zobaczyć panie w eleganckich szpilkach konwersujące z panami w skarpetkach oraz panie na boso z panami w półbutach. My konsekwentnie do końca pozostaliśmy w obuwiu.
3. I wreszcie ostatnie pytanie – co w sytuacji, gdy odwiedzani znajomi podejmują nas bez obuwia? Ostatnio znalazłem się w takiej sytuacji – dołączałem do trwającego spotkania, na którym gospodarze i wszyscy goście byli bez butów (w przedpokoju przywitała mnie „wystawa” obuwia). Przyznaję, że również zdjąłem buty, mimo że wcale nie miałem na to ochoty”.

We wszystkich opisanych sytuacjach Pan PS postępował prawidłowo, choć inne osoby często zachowywały się w sposób niewłaściwy.

Zasada jest prosta. Gospodarz jest tą osobą, która ustala zasady zachowania. Zawsze albo należy mu się podporządkować albo opuścić jego mieszkanie.
Goście nie mogą zatem zachowywać się wbrew wskazaniom gospodarza.

Gospodarz powinien przypominać gościom, że powinni być w butach.
Ta zasada jest zasada gościnności i gospodarza ma obowiązek do niej się stosować.

Gospodarz przyjmując gości powinien być w butach. Przyjmowanie gości w papuciach jest ich lekceważeniem.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjmowanie gości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Zdejmowanie butów, gdy jesteśmy „w gościach”

 1. Mariusz pisze:

  Z całym szacunkiem, ale proszę o odpowiedź, jak zachować się w następującej sytuacji: przybywający gość jest gościem honorowym na przyjęciu/spotkaniu np. senior rodu i problem jego polega na tym, że skórzane buty są dla niego zbyt niewygodne w rezultacie zmian zdrowotnych w okresie po operacji i co w takiej sytuacji zrobić, wszyscy równamy poziomem elegancji do gościa honorowego czy zachowujemy się normalnie i niezwracamy uwagi na bose stopy lub kapcie owego gościa, a co jeśli jest on nieznany innym i pozostali goście nie wiedzą o jego problemach zdrowotnych.

 2. Gościowi honorowemu wolno wszystko (no prawie). O tym, że ktoś jest gościem honorowym powinni być poinformowani wszyscy goście.
  My zachowujemy się normalnie.

 3. Paweł pisze:

  „Gospodarz przyjmując gości powinien być w butach. Przyjmowanie gości w papuciach jest ich lekceważeniem.”

  A co wtedy, gdy będzie to spotkanie towarzyskie (zazwyczaj tak jest) i gospodarz będzie w papuciach i gościom da odpowiednie papucie?
  Czy będzie to poprawne?

 4. Tak mogłoby być jest jest to spotkanie samej rodziny lub samych bliskich przyjaciół.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s