Bądź człowiekiem savoir vivre

Dotarł do mnie kolejny felieton Małgorzaty Todd pt. „Bądź sobą!”. Zamieszczam go (bez ostatnich akapitów) z komentarzem, który ma spowodować, że odniesiemy jego treść do savoir vivre.

Oto ten felieton:

Bądź sobą! Szanowni Państwo! Ilekroć słyszę takie wezwanie, to wiem, że jest to właśnie apel żebym przestała być sobą. Z jakiej bowiem racji ktoś miałby lepiej ode mnie wiedzieć co jest, a co nie jest dla mnie charakterystyczne? Uzurpator do takiej wiedzy próbuje skłonić mnie do zachowań jakich on oczekuje; najczęściej chodzi o zachowania nierozsądne lub nieetyczne w imię tak zwanego pełnego luzu. Taka w pełni „wyluzowana” osoba łatwa jest do obróbki.
Warto o tym pamiętać nie tylko przy okazji zabawy, ale zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Hura optymizm jest znacznie gorszym doradcą od zimnej kalkulacji. Wiedzą to doskonale ci, którzy stwarzają gorącą atmosferę po to, by nas naciągnąć.
Dlatego ja nie namawiam żebyście Państwo „byli sobą”. Bądźcie raczej chłodni i powściągliwi, kierujcie się rozsądkiem, poczuciem honoru, który wszakże niech nie wyklucza poczucia humoru.

Taki apel, jaki zawarty jest w tym felieton, mógłby odnieść jeden człowiek ze świata savoir vivre do innych ludzi tego świata.

Niektórzy Czytelnicy naszego bloga Pisza: „To czy tamto już się zmieniło”; Teraz już wolno tak a tak postępować”; „Czasy się zmieniły”; „To już przeżytek” itp., itd.
Można na tego typu opinie i wezwania odpowiedzieć sławami Małgorzaty Todd: „Nie namawiam żebyście Państwo „byli sobą”. Bądźcie raczej chłodni i powściągliwi, kierujcie się rozsądkiem, poczuciem honoru, który wszakże niech nie wyklucza poczucia humoru”.

Można do tych słów dodać jedynie, by wezwanie było bardziej precyzyjne: „Namawiam Państwa, byście kierowali się w sposób konsekwentny zasadami savoir vivre i wskazaniami etykiety” i żebyście właśnie w ten sposób byli sobą.

Można jeszcze tu dodać, ze bycie sobą to nie kierowanie się swoim „widzi mi się”, swoim egoizmem, swoja wygodą, swoimi zachciankami, swoimi interesami, ale kierowanie się przyjętym przez siebie koherentnym i konsekwentnym systemem zasad i wartości.

Jeśli zasady i wartości wybieramy według swojego „widzi mi się” i jak nam to w danym momencie pasuje to zdradzamy en system i jakoś zdradzamy siebie, bo stajemy się niewolnikami kogoś lub czegoś.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Bądź człowiekiem savoir vivre

  1. Wojtek pisze:

    Mimo wszystko (jak Pan Doktor niedawno pisał) ktoś kiedyś jako pierwszy podał sztućce do szparagów, czy też jako pierwszy podał kanapki do herbaty. A zatem ktoś kto kiedyś „złamał” zasady SV stał się ich „odnowicielem”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s