Biżuteria i obrączka ślubna, krzyżyk, medalik, szkaplerz

Ten problem wywołała Pani Anita pisząc: „Interesuje mnie, jak ma się noszenie na szyi krzyżyka jako symbolu religijnego, w stosunku do noszenia innej biżuterii. Czy krzyżyk jest traktowany również jako biżuteria? Musi więc pasować do reszty biżuterii, którą wkłada się okazjonalnie, tj. bransoletek, kolczyków, a nawet naszyjników?
Czy mały złoty krzyżyk wisi na szyi po prostu zawsze, a biżuterię wkłada się “jak gdyby nigdy nic”?

Obrączkę ślubną oraz krzyżyk, medaliki, szkaplerz traktuje się, w perspektywie biżuterii ozdobnej, tak jakby ich nie było. Jeśli estetycznie są trudne do przyjęcia ignoruje się to. To już jest kwestia religii. Krzyżyki, medaliki, szkaplerze mogą przecież być z jakichś specjalnych miejsc, nabyte w specjalnych okolicznościach, związane ze specjalnymi ślubowaniami itp.
Medalik i krzyżyk można niekiedy zdjąć lub ukryć pod ubraniem jeśli nie jest to sprzeczne ze wskazaniami naszego prawidłowo ukształtowanego sumienia (sumienie to może zareagować uznając, że np. zdejmując krzyżyk w pewnym towarzystwie w ten sposób ukrywamy fakt, że jesteśmy chrześcijanami, by coś zyskać w perspektywie tego świata).
Szkaplerze zdejmować można tylko do kąpieli.

Posumowałbym to w ten sposób.

Jeśli mamy wpływ na wybór (wygląd)) noszonego przez nas krzyżyka lub medalika dobierzmy go tak, by był szlachetny w wyglądzie.

Możemy zdjąć krzyżyk czy medalik na uroczyste spotkanie (przyjęcie) jeśli mamy gwarancję, że nie zostanie to odebrane przez nikogo jako „zaparcie się Chrystusa”.
Jeśli zatem np. problem jest z krzyżykiem gospodyni (a nie wiąże się on z żadnymi ślubami) może ona zdjąć krzyżyk. Jej wiarę manifestują obrazy i krzyże zawieszone w całym domu i daje ona nimi wystarczające świadectwo.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biżuteria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Biżuteria i obrączka ślubna, krzyżyk, medalik, szkaplerz

 1. jdas pisze:

  Widać więc jak skandaliczne, również w kontekście s-v, są przypadki jakie miały miejsce nie tak dawno w niektórych krajach, gdzie zwolniono osoby z pracy z powodu noszenia na szyi krzyżyka. Co ciekawe w jednym z tych bulwersujących przypadków najgłośniej protestował przeciw takiemu postępowaniu lokalny rabin.

 2. Izabela pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  postanowiłam ponowić swój komentarz, ponieważ w nawale Pańskiej pracy nie doczekał się odpowiedzi:
  uprzejmie prosze o porade na temat SV podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W szczegolnosci interesuja mnie nastepujace zagadnienia: stosowny ubior, tytulowanie ewentualnego pracodawcy, kto pierwszy mowi dzien dobry, kto komu podaje reke, o czym wypada powiedziec,a o czym juz nie, jak zapytac o wynagrodzenie oraz w jaki sposob sie pozegnac i jak, w nienachalny sposob, zasugerowac,ze zalezy nam na posadzie.
  Z powazaniem,
  Izabela S.

 3. krajski pisze:

  W tej chwili odpowiadam. Przepraszam.

 4. Alex N. pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Czy jest zgodne z zasadami dobrego tonu noszenie przez kobiety bardzo ozdobnych dewocjonalii, np. krzyża wysadzanego brylantami? Czy nie jest to poniekąd sprzeczne, czy forma nie przerasta treści?
  Będę wdzięczny za Pańską odpowiedź

 5. Już odpowiadam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s