Tczew taki był wczoraj. A jaka Warszawa jest dziś? – trochę nostalgii

Pan Jdas przesłał nam ten link pisząc: „bez komentarza”

http://s-trojmiasto.pl/zdj/c/9/14/600×0/141838-Glowna-poczekalnia-na-dworcu-kolejowym-w-Tczewie-To-tu-mogli-sie-spotkac-Murocki-ze-Steinhorstem.jpg

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia savoir vivre, Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Tczew taki był wczoraj. A jaka Warszawa jest dziś? – trochę nostalgii

 1. FanDiora pisze:

  Panie doktorze, pamięta Pan o Kourosie? Tylko się przypominam, bo jeśli Pan pamięta-proszę o skasowanie tego wpisu.

 2. Bubu pisze:

  Przez jakiś czas mieszkałam w Tczewie, więc sprostuję. To pomieszczenie starego dworca, który dzisiaj już w Tczewie nie istnieje. Tutaj można znaleźć materiały na ten temat.
  Jeśli chodzi o stare, klimatyczne dworce, które posiadały wysokiej klasy sale restauracyjne to polecam Gdyński dworzec. Podczas ostatniej renowacji odkryto powojenne freski i sala restauracyjna wraz z cały, dworcem wraca do stylistyki z czasów swej świetności (usprawnione o pewne funkcjonalne nowinki wtopione elegancko w całość).

 3. sylwester pisze:

  Sugeruje Pan, że Warszawie też by fajnie wyglądała gdyby była częścią Königreich Preußen ? Dzięki Bogu, to państwo już nie istnieje !

 4. krajski pisze:

  Dobrze Pan wie, ze chodzi o estetykę i savoir vivre, które nie były przed II wojna światowa cechą charakterystyczną całek Europy.

 5. sylwester pisze:

  Panie doktorze, zamyka Pan całkowicie oczy na to, że te zdjęcia były bardzo mocno przypudrowane. Królem Prus i cesarzem Niemiec w latach 1888-1918 był Wilhelm II. Był on fizycznie upośledzony. Czy da się znaleźć choć jedno zdjęcie, na którym to widać ? Jeżeli zdjęcia monarchy są przypudrowane, to dlaczego nie zdjęcia miast ?

  Nie bez pwodu Mark Twain nazwał końcówkę XIX wieku „The gilded age” – czyli wiek pozłoceń. Pozłoceń zakrywających rozsypujące się społeczeństwo. Bez pudru jest u Konopnickiej.

 6. jdas pisze:

  Do Pani Bubu
  Cieszy mnie bardzo, że niektóre dworce odzyskują dawny blask, tak jak gdyński, który robi wrażenie zwłaszcza, gdy pamięta się dziadostwo jakie panowało tam przed remontem. Chciałem jedynie tym zdjęciem zwrócić uwagę na styl i elegancję jaka dawniej panowała nawet na, w zasadzie prowincjonalnym dworcu. Obecnie odnowione, eleganckie miejsca użyteczności publicznej takie jak gdyński dworzec, stanowią perełki w morzu ogólnej brzydoty i tandety, podczas gdy dawniej estetyka i piękno dominowały w przestrzeni publicznej. Można to zobaczyć na starych fotografiach czy pocztówkach. Kto obecnie buduje budynki które są źródłem przeżyć estetycznych? Chyba nikt, bo obecnie celem jest budowa jak najtańszych obiektów, co raczej wyklucza by były one piękne. Proszę porównać architekturę sakralną np. gotyku lub baroku ze współczesnymi koszmarami przypominającymi magazyny przemysłowe, dom handowy Harrodsa w Londynie z hipermarketem, secesyjną kamienicę z blokiem wielkopłytowym czy nowczesną developerką.

 7. sylwester pisze:

  Do Pana jdas.
  To co Pan pisze brzmi ciekawie i efektownie, jest niestety luźno związane ze stanem rzeczy. Przedstawione zdjęcie pochodzi zapewne ze strony: http://www.deutsche-kaiserreich.de/

  Tak się złożyło, że jest tam kilka miast, które dobrze znam. Jeżeli już Pan lubi secesję, to proszę zauważyć że stare zdjęcia: http://www.deutsche-schutzgebiete.de/darmstadt.htm
  wcale nie są specjalnie inne niż nowe zdjęcia:
  http://www.darmstadt.de/sprachversionen/english/discover-darmstadt/darmstadt-photos/index.htm
  http://www.darmstadt.de/sprachversionen/english/discover-darmstadt/darmstadt-photos/mathildenhoehe-centre-of-jugendstil/index.htm

  To, że Warszawa, od kilku lat, po półgodzinnym deszczu staje się pływającym śmietnikiem, to jest problem Warszawy – społeczeństwa i przedstawicieli – i nie zanczy że tak jest na całym świecie.

 8. krajski pisze:

  Nie pamiętam. Przepraszam. Proszę przypomnieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s