Wulgarność Wedla

Przed wyjazdem poszliśmy z żoną na spacer do Wilanowa. Tam wstąpiliśmy na klasyczną czekoladę pitną do kawiarni Wedla. E. Wedel to stara polska firma z tradycjami najwyższej jakość, wysokiej kultury, szlachetności (wystarczy prześledzić historie rodziny i formy). Za PRL-u starano się kontynuować tę tradycję. W pierwszych latach, po jej upaństwowieniu zatrudniono nawet w fabryce samego jej właściciela. Po 1989 r. przechodziła „z rąk do rąk: różnych zachodnich koncernów i podupadała.
Widać to również w firmowej kawiarni Wedla w Wilanowie. Zrezygnowała ona ze swojej tradycyjnej osobowości (czekolada, kawa, ciastka) serwując dziś wszystko, co się da serwować w lokalu gastronomicznym (gorące dania, zupy, przekąski itd.). W jej witrynie pojawił się kolorowy, migający, krzykliwy neon zachwalający uroki kuchni lokalu. Na poczesnym miejscu na tym neonie widnieje napis:

„Rosół
Z kur wielu”

Ręce opadają i brak słów.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zachowania niewłaściwe, Zdziczenie obyczajów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Wulgarność Wedla

 1. Kazimierz Krynicki pisze:

  Do czekolady pitnej dodawana jest łyżeczka oraz mała serwetka – w jakim celu?

 2. czytelnik pisze:

  Było tam nie iść

 3. krajski pisze:

  ma Pan rację, ale zobaczyliśmy ten neon dopiero po zamówieniu czekolady. Więcej tam nie pójdziemy.

 4. krajski pisze:

  Czekoladę można jeść łyżeczką, gdy jest bardzo gorąca. Jeśli chwilę poczekamy robi się na niej swoisty kożuch (warstwa bardziej gęstej czekolady). Można go jeść łyżeczka lub, jeśli wolimy pić czekoladę zamieszać. Łyżeczkę odkładamy na serwetkę (powinien więc raczej być talerzyk na nią). do czekolady daje się też (tak jak do kawy) szklaneczkę wody, bo po czekoladzie chce się pić.

 5. A. pisze:

  A czy mogę spytać o cenę takiej przyjemności ? Jaki jest wybór w smakach?

 6. czytelnik pisze:

  lepsze slodycze są w Grycanie. Dobre są też ich lody czekoladowe i tiramisu takze do nabycia w placówkach sklepowych.

 7. jdas pisze:

  Wulgarność atakuje nas z wszystkich stron. Oto przykład:

  http://kultura.trojmiasto.pl/Dzieci-w-teatrze-nie-zawsze-dobry-pomysl-n73471.html

  Po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się, czy teatr wciąż należy do sztuki wysokiej? Najsmutniejszy jest kontekst artykułu, który nie ubolewa nad tym, że wulgarność wtargnęła na scenę, tylko nad tym, że wpuszczane są dzieci, jeszcze nie gotowe na odbiór treści tak „wysokich lotów”.

 8. krajski pisze:

  Ceny nie pamiętam.

 9. Łukasz Z. pisze:

  Czekolada kosztuje coś w granicach 10-15 zł za filiżankę. Ja jednak wolę lokal przy ul Szpitalnej. Nie wiem kto go kontroluje, ale wiem że Pijalnię Czekolady Wedla można „założyć” w ramach franczyzy, więc ta w Wilanowie może być prowadzona przez jakiegoś ordynusa, w przeciwieństwie do innych lokalizacji.

 10. czytelnik pisze:

  to nie jest wytłumaczenie. Firma E. Wedel Wyroby Czekoladowe Spółka Z.O.O. powinna poddawać kontroli franczyzobiorców by takie kwiatki się nie zdarzały.

 11. Natalia pisze:

  Powiem szczerze, ze zajęło mi około 5 minut aby zrozumieć co bulwersującego jest w tym haśle reklamowym… Być może bardziej świadczy ono o odbiorcy niż o reklamodawcy?

 12. Gdyby zobaczyłaby je tak jak napisali je naszej reklamie od razu rzuciłoby się Pani w oczy wulgarne słowo

  Czy widziała Pani kiedykolwiek taki opis zupy „rosół z kur wielu”? Czy to jest polski szyk zdania? Czy po polsku nie byłoby „rosół z wielu kur”? Czy określenie rosół z wielu kur ma sens? Czy gotuje się rosół z wielu kur i oznajmia o tym światu?

  Czy mogłaby Pani mi na te pytania odpowiedzieć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s