O przedstawianiu kobiet Prezydentowi

Wróciłem ostatnio do lektury „protokołu dyplomatycznego” z okresu międzywojnia. Jest o wiele bardziej obszerny i szczegółowy niż dzisiejszy protokół dyplomatach. Jest tam więcej ceremoniału podnoszącego rangę osób najważniejszych w państwie (oraz wszystkich innych osób) i wydarzeń z jego życia.

Jeden przykład. Dziś protokół nie mówi ani słowa o przedstawianiu kobiet prezydentowi. W tamtym protokole poświecono temu oddzielny rozdział. I tak, w jego świetle, „panie polskie” powinien przedstawiać Adiutant Prezydenta, Szef Kancelarii Cywilnej, Dyrektor Protokołu lub ich zastępcy, a „panie zagraniczne”, w tym żony dyplomatów, po porozumieniu z Szefem Protokołu, poseł danego państwa (ambasador) albo jego żona.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia savoir vivre, Protokół dyplomatyczny II Rzeczpospolitej, Protokół dypolomatyczny, Przedstawianie się, Savoir vivre w Polsce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „O przedstawianiu kobiet Prezydentowi

  1. Kazimierz Krynicki pisze:

    Szanowny Panie Doktorze,

    Kazus: spotkanie w mieszkaniu na 10-15 osób, pewne osoby znają się lepiej, inne dopiero się poznały. Wszyscy w nadziei na jakieś wspólne rozmowy i wspólne miłe spędzanie czasu oczekują na spontaniczne zawiązanie się jakiegoś tematu do rozmowy, czegoś co wszystkich zainteresuje i będzie impulsem do bliższego się poznania. I nagle pojawia się zjawisko socjologiczne dość dobrze znane – tworzą się grupki ludzi, którzy chcą rozmawiać tylko ze sobą, niektórzy w ogóle nie mają z kim porozmawiać, inni się pozamykali w swoich enklawach i wspominają stare dzieje, a gospodarzowi ani nie wypada wprost narzucać gościom tego, że mają rozmawiać z wszystkimi, ani nie wypada sytuacji pozostawić, jaka jest. Co robić? Jedynym rozwiązaniem jakie znam, to odpowiednie pousadzanie gości tak, aby byli odpowiednio wymieszani, ale to trzeba zrobić od razu na początku. Jakie są jeszcze inne sposoby? Zwłaszcza takie, które można zastosować już w trakcie spotkania?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s