Jeszcze raz o przechodzeniu przez drzwi z kobietą?

Problem ten wywołał Pan Jan Traczyk pisząc: „Panie Doktorze,
a co w przypadku podwójnych drzwi? Takie drzwi dość często można teraz spotkać. Nierzadko spotykam się z sytuacją, gdy otwieram pierwsze drzwi przed kobietą, a ona przechodzi przez nie i od razu otwiera te drugie. Czy ma Pan jakąś radę, co w takim przypadku uczynić, czy jest jakiś sposób, by tej sytuacji zaradzić, bez uciekania się do słownych komentarzy (czego sobie nie wyobrażam)?”.

Zawsze w pierwszym rzędzie stosujemy się do jednej z podstawowych zasad savoir vivre: należy postępować tak, by zapewnić jak najlepsze warunki drugiej osobie, by było dla niej jak najbezpieczniej i ja najwygodniej. Wiele wskazań etykiety jest tylko po to, by taką zasadę realizować – one określają najlepsze rozwiązania w typowych sytuacjach.

Jeśli zatem drzwi są nietypowe musimy umieć po prostu ocenić co mamy zrobić, by było najlepiej dla tej drugiej osoby. Niekiedy trzeba coś wyjaśnić, przed czymś przestrzec.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jeszcze raz o przechodzeniu przez drzwi z kobietą?

  1. Monika pisze:

    Dla mnie, jako kobiety, podwójne drzwi też są problematyczne. W przypadku pojedynczych nie ma problemu – mężczyzna osiąga je jako pierwszy i ułatwia przejście poprzez otwarcie. Kiedy drzwi są podwójne logiczne wydaje mi się najczęściej otworzenie ich samodzielnie – często są one umiejscowione w jakimś wąskim korytarzyku i nie ma innej opcji jak moje „usunięcie” się w dalszą przestrzeń (manewry mężczyzny w celu otworzenia kolejnych drzwi byłyby niemożliwe ze względu na brak przestrzeni). Jeśli odległość i przestrzeń jest większa, mężczyzna może w bardziej naturalny sposób ułatwić przejście przez kolejne drzwi.
    To moje podejście „na chłopski rozum”, ale co na temat podwójnych drzwi mówi w zasadzie savoir-vivre?

  2. Mówi to samo co Pani. Wszystko zależy od parametrów. Mężczyzna musi tak postąpić, by kobiecie było jak najwygodniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s