Jeszcze raz o męskiej biżuterii

Ten problem wywołał swoimi pytaniami Pan Martin: „A jaką biżuterię do wyboru mają panowie? Tylko zegarki czy coś jeszcze?
Pisałem na ten temat we wrześniu 20011 r. napisałem wtedy: „W poprzednio obowiązującym „Protokole dyplomatycznym” uznawano, że poważni i eleganccy mężczyźni mogą używać tylko następującej biżuterii: spinki do krawata; szpilki do krawata, spinki do mankietów. W obecnie obowiązującym „Protokole dyplomatycznym” i wielu podręcznikach odrzuca się stanowczo spinki do krawata i szpilki do krawata (Oczywiście wolno nosić obrączki, medaliki i krzyżyki na szyi oraz sygnety rodowe o ile są autentyczne i możemy to udowodnić)”.

Czy dziś bym coś do tego dodał?

Po różnych uwagach czytelników, i przemyśleniu w związku z tym paru problemów, dodałbym do tego sygnety wojskowe (i inne związane z jakimiś organizacjami), metalowe znaczki w klapie różnych organizacji i znaczki, poprzez które manifestuje się swoje poglądy (np. kotwica Polski Walczącej czy stópki niemowlęcia (znak obrońców życia). To wszystko jednak trudno uznać za biżuterię.

Odejście od męskiej biżuterii ( czy jej ograniczenie) wiąże się jak podejrzewam z faktem, że różne środowiska bardzo specyficzne, takie np. jak mafia czy w Polsce tzw. dresiarze, zaczęły jej nadużywać i biżuteria męska zaczęła wywoływać złe skojarzenia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biżuteria, Dodatki męskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Jeszcze raz o męskiej biżuterii

 1. sylwester pisze:

  jest mały błąd w dacie (2011).

  co do meritum, trochę zaskoczyło mnie noszenie logo oganizacji i deklarowanie poglądów w klapie marynarki. Biorąc pod uwagę, że człowiek należy do kilku organizacji, skończył jakąś szkołę i studia (z czego jest dumny), można szybko zmienić się w tablicę ogłoszeniową.

 2. Łukasz Z. pisze:

  Z biżuterii męskiej oprócz zegarków (i ewentualnie dewizek), sygnetów (pierścieni), medalików/krzyżyków, spinek do mankietów, spinek i szpilek do krawatów są jeszcze szpilki do kołnierzyków, usztywniacze wyłogów kołnierzy, klipsy do banknotów i ewentualnie zapalniczki, papierośnice, wizytowniki.

 3. Można tak to ujmować, ale wymienione przez Pana elementy znajdują się w kieszeniach. To więc jest kwestia nazewnictwa.

 4. Nie, to jego wybór. Nosi jeden emblemat jako najbardziej charakterystyczny dla siebie.

 5. Pięknowłosy pisze:

  Medaliki na łańcuszkach również nosimi schowane pod koszulą. Trudno zauważyć samłańcuszek, więc nawet nie wiadomo, czy ktoś nosi medalik, czy nie. Bo przecież nie wypada nosić medalika na wierzchu, prawda? Chyba, że są takie możliwości, to prosiłbym, by Pan wymienił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s