Czy żona może siedzieć obok męża przy stole na przyjęciu

Ten wpis jest reakcją na wypowiedź Pani Natalii, która uznaje, że mąż ma się zajmować na przyjęciu żoną i siedzieć obok niej.

Zauważmy, że na przyjęciu uroczystym stosuje się zasady precedencji przy usadzaniu gości przy stole. Najpierw ustala się listę gości i przypisuje się im numery np. nr 1, 2, 3, 4, itd. Współmałżonkowie tych gości maja te same numery, ale w innym zapisie (jeśli np. pani X ma nr 1 to pan X ma nr I). Gospodarze siadają po przeciwległych końca stołu. Gości sadza się w sposób następujący: pani nr 1 po prawej stronie gospodarza, pan nr I po prawej stronie gospodyni, pani nr 2 po lewej stronie gospodarza, pan nr II po lewej stronie gospodyni, pani nr 3 obok pana nr I, pan nr III obok pani nr 1 itd.
Zauważmy, że przy takim rozsadzaniu gości małżeństwo pani nr 1 będzie siedziała przy jednym końcu stołu, a jej mąż pan nr I będzie siedział przy drugim końcu stołu. Podobnie będzie z małżeństwami 2, 3, 4 itd.

Pomimo tego, że rozsadzenie małżeństw w takim układzie jest oczywiste w „Protokole dyplomatycznym” Tomasza Orłowskiego znajdujemy uwagę: „Absolutnie natomiast nie wolno sadzać obok siebie małżeństw!” (s. 274).

W podręczniku „Jak przyjąć gości” Zygmunta Demickiego znajdujemy zaś taka uwagę ogólną: „sadzamy z daleka od siebie te osoby, które stale ze sobą przebywają, gdyż prawdopodobnie wyczerpały już większość interesujących jej tematów”. (s. 246).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Precedencja, Przyjęcia, Stół. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s