O życzeniach świątecznych wpis spóźniony

Nie napisałem o życzeniach świątecznych, bo miałem już dość tego tematu. Przed świętami udzieliłem wiele wywiadów na ten temat różnym gazetom, stacjom telewizyjnym i radiowym i, w zasadzie powtarzałem to samo.

Ten temat wywołała jednak Pani podpisująca się jako Czytelniczka: „Co zasady savoir-vivre’u mówią o składaniu życzeń w formie SMS-ów? Jestem młodą osobą i co roku dostaję mnóstwo tego rodzaju życzeń, które najczęściej są gotowymi szablonami (autorami życzeń nie są nadawcy). Wśród moich młodych znajomych tylko z niektórymi osobami wymieniam świąteczne kartki drogę pocztową i dzwonimy do siebie. Co na to poradzić? Wiem też, że niektórzy już nawet nie SMS-ują, tylko “wrzucają” “zbiorcze” życzenia na tablicę swojego profilu na Facebooku. Ten portal akurat bojkotuję (moi znajomi wiedzą, że mam różne “przedwojenne” poglądy na pewne sprawy).
Co w takim środowisku powinno się robić? Odpisuję na te SMS-y, żeby nikogo nie urazić. Nie do wszystkich tych znajomych wysyłam kartki czy dzwonię, bo nie jesteśmy bliskimi znajomymi (są to np. koleżanki z pierwszych studiów), więc nie wiem, czy powinnam raz na rok dzwonić do nich wszystkich w Święta, w odpowiedzi na te SMS-y czy też zasady savoir-vivre’u podpowiadałyby coś innego?”.

Są różne formy życzeń świątecznych. Sygnalizują one nasz stosunek do tych, którym składamy życzenia. Jeśli jesteśmy z kimś blisko albo nam bardzo na nim zależy telefonujemy. Jeśli stosunki są oficjalne, ale bardzo nam na tej osobie zależy i chcemy to zaznaczyć i okazać szacunek wysyłamy artystyczne, najczęściej ręcznie robione, kartki w kopertach, na których piszemy oryginalne „od serca” życzenia wiecznym piórem. Zwykłe okazanie szacunku i sympatii to kartka bez koperty, standardowa, na której wydrukowane są już życzenia, a my tylko składamy pod nimi podpis. Niższy stopień to mail. Najniższy to sms. Wysyłamy go osobom, które nie są z nami blisko, osobom, do których czujemy cień sympatii i chcemy im zasygnalizować, ze o nich pamiętamy.

Jeśli kierujemy się w życiu etykietą, która nakazuje najwyższe standardy najniższym stopnie jest dla nas kartka w kopercie do wszystkich, którym chcemy złożyć życzenia. Ci najbardziej lubimy i cenimy będą wyróżnieni treścią życzeń.

Kierując się etykietą dzwonimy do wielu osób.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Komunikacja, Savoir vivre na co dzień, Uroczystości i święta, Święta i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „O życzeniach świątecznych wpis spóźniony

  1. Agnieszka pisze:

    Panie Profesorze, wiem, że Pan Profesor na pewno był i jest bardzo zajęty. Chciałabym delikatnie przypomnieć, iż czekam na odpowiedź dwóch pytań, zadanych w 08.12.2013 r. w wątku „Panna młoda i perły” oraz 15.12.2013 r. „Kobieta w różowym sweterku”.
    Do tego wątku nt. wegetarianizmu chciałabym dodać, że chyba będę zmuszona pójść na kompromis, polegający na tym, iż zdecyduję się kupować odzież ze skór naturalnych, będących elementem ubocznym zwierząt hodowanych na ubój, by uniknąć tkaniny sztucznej, poliestrowej (eko-skóry). Co do reszty, to chciałabym, na ile to możliwe, zaopatrywać się w odzież z wysokiej jakości materiałów pochodzenia naturalnego – roślinnego, ewentualnie muszę przemyśleć kwestię włókien sztucznych z naturalnego surowca (wiskoza, modal).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s