Na którym palcu nosić sygnet?

Temat ten wywołał Pan Daniel: „Posiadam sygnet – podarunek w dniu sakramentu chrztu. Jest to niewielki (jak dla mnie okaz) – nigdy wcześniej nie nosiłem żadnego z typów, rodzajów męskiej biżuterii… Jest z rodzaju “ślepych”. Przez niektóre osoby wielokrotnie mylony z obrączką, uważany jestem za “rozwodnika – wdowca” – ewentualnie za osobę biorącą przykład z tzw. “zachodu”… Pamiętam, że mama zawsze mówiła – obrączka na prawej dłoni – wdowiec, rozwodnik na lewej – Prawa dłoń, dla sygnetów jest tylko dla Dostojników Papieskich i Papieża – jestem ateistą – ale zapamiętałem.
Jak to jest?”

Przeszukałem polskie podręczniki. Nie ma tam informacji na ten temat. Taką informację znalazłem natomiast w pracy Benrharda Roetzela pt. „Gentleman”. Stwierdza on tam, że mężczyźni powinni nosić go „na palcu serdecznym lub na małym palcu ręki, na której nie noszą obrączki” (str. 232). Można by z tego wyciągnąć wniosek, że jeśli mężczyzna nie ma żony to może nosić sygnet na serdecznym palcu prawej ręki.

Obok tego tekstu jest zdjęcie złożonych rąk mężczyzny. Na serdecznym palcu prawej ręki ma obrączkę ślubną, a na serdecznym lewej sygnet.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biżuteria, Dodatki męskie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Na którym palcu nosić sygnet?

 1. Marzena pisze:

  Dobry wieczór,
  mam pytanie odnośnie niechcianego przejścia na „ty”.
  Jakiś czas temu nawiązałam mailowy, później telefoniczny kontakt z radnym mojej dzielnicy, gdyż zaangażowałam się w pewną sprawę. Ten pan jest ode mnie parę lat młodszy, ja mam 35 lat. Zaznaczam, że nie jestem zwolenniczką przechodzenia na „ty” zbyt szybko. Poza tym sprawa, w której biorę udział jest z gatunku „jednorazowych” projektów. Niedawno doszło do naszego krótkiego spotkania w czasie akcji organizowanej przez radę, gdzie panowała dość swobodna atmosfera. Byłam tam w towarzystwie męża i dwójki dzieci. Ten pan chciał mnie zachęcić do większego zaangażowania w działania rady. Jednak zwrócił się do mnie bezpośrednio, per „ty”, tak jakbyśmy znali się od długiego czasu. Byłam bardzo zaskoczona, gdyż nie chciałam z nim przechodzić na „ty”, a już z pewnością nie tak szybko. Udałam, że nie słyszałam, jak się do mnie zwrócił. Może jednak powinnam coś powiedzieć? Tylko jak to zrobić, by rozmówca nie poczuł się urażony? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Agnieszka pisze:

  Czytałam niedawno „List z Wiednia” i nasuwa się na myśl pewna koncepcja. Jak powinni się zachować Polacy, którzy na stałe zamieszkują poza granicami swojego państwa, np. w Londynie, Wiedniu, Paryżu? Zgodnie z Wikipedią, obrączki ślubne nosi się, w tych krajach, na lewej ręce. Noszenie jej na prawej jest związane z krajem, w którym żyjemy oraz z religią, jaką wyznajemy (katolicyzm, prawosławie).
  W moim odczuciu, Polak, który znajduje sobie nowy dom, nie chce całe życie być postrzeganym przez otaczających go ludzi jako cudzoziemiec, stąd zaczyna dostosowywać się do panujących tam konwenansów. Z związku z powyższym mam dwa pytania
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Obr%C4%85czka_%C5%9Blubna
  -Powstaje pewien konflikt interesów, czy katolicy mieszkające na stałe w jednym z takich państw, mogą nosić obrączkę na lewej ręce?
  -Jeśli zastosujemy się do tej zasady, iż obrączka będzie na lewej ręce, to pierścionek zaręczynowy w takich krajach będziemy nosiły na prawej ręce? Oczywiście od okazji lub na co dzień jako już jeden wykorzystany element biżuterii. W Polsce jest taka zasada, jak Pan Profesor to tłumaczył w kilku artykułach, pierścionek zaręczynowy to informacja społeczna do momentu ślubu, znajduje się tam, gdzie obrączka, czyli na serdecznym palcu prawej ręki, a następne możemy go przełożyć na serdeczny palec lewej ręki lub w ogóle nie nosić.
  Czy wobec tego, w tych krajach, gdzie obrączkę się nosi na lewej ręce, następuje coś zupełnie odwrotnego? Pierścionek zaręczynowy nosimy na serdecznym palcu lewej ręki, do momentu ślubu, a po ślubie jego miejsce zastępuje obrączka i on może znajdować się na serdecznym palcu prawej ręki, lub możemy zupełnie zaprzestać jego noszenia.

 3. Jan pisze:

  Zgodnie z tradycją polską, sygnet należy nosić na palcu serdecznym lewej dłoni. (odwołanie – W. Kopaliński Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 2003, s. 909).
  Na placu serdecznym prawej dłoni nosi się obrączkę.
  Na małym palcu sygnety noszą Anglicy.
  ————
  Pozdrawiam

 4. Jacek pisze:

  A ja noszę na serdecznym palcu lewej ręki wielki herbowy sygnet /jestem herbowy/.Na serdecznym palcu prawej reki,damski sygnecik i obraczke po zmarłej zonie.Wyglada to może zle,ale sie tym nie przejmuję.Nie noszę tez oxfdordów.tylko swetry,bluzy i dzinsy. Absolutnie nie przejmuje sie tym co mówią ludzie. Najwazniejsze abymm był zdrowy i miał dory humor.

 5. To dlaczego zagląda Pan na ten blog?

 6. Szanowny Panie Doktorze,
  Czy istnieją jakieś zasady odnośnie noszenia obrączki ślubnej, dotyczące osoby rozwiedzionej i nie zamężnej/żonatej ponownie?
  Informacji na ten temat szukałam w internecie, lecz wszędzie znajduję jedynie przeróżne, luźne sugestie internautów. Żadnego konkretu.
  Za odpowiedź, z góry dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s