Dekolt i savoir vivre

Ten problem wywołała Pani Magdalena: A ja mam pytanie odnośnie dekoltów. Czy głębszy dekolt jest dopuszczalny w jakiejkolwiek innej sytuacji, niż wieczorowa? Nie mam na myśli oczywiście wyjątkowo mocno wyciętych dekoltów, ale coś takiego: http://img1.promgirl.com/_img/PGPRODUCTS/734492/1000/ju_ma_269429_20111909_110704.jpg
Niektóre kobiety, szczególnie te mające pulchne ramiona, szyję i twarz, wyglądają w takim dekolcie wyjątkowo korzystnie. Czy wypada zatem nosić takie dekolty w sytuacjach innych niż wieczorowe uroczystości? Czy taki dekolt może się obronić, czy też będzie raczej źle widziany w sytuacjach codziennych?

Wielkość i kształt dekoltu w odniesieniu do sytuacji nieformalnych i prywatnych nie są w etykiecie jakoś precyzyjnie określane. Obowiązuje tu zasada taka sama jak wobec sukni balowej: wszystko jest dozwolone byle było przyzwoite w dobrym guście i bez konfliktu z dobrym smakiem. Te trzy kategorie należy rozumieć w kontekście środowiska, w którym z dekoltem się występuje (zasada: w nikim nie może wzbudzać sprzeciwu czy zgorszenia).

Dekolt na zaprezentowanym przez Panią Magdalenę zdjęciu spełnia wszystkie kryteria elegancji. Nie wydaje się, by ktoś ze świata savoir vivre mógł mieć w stosunku do niego jakiekolwiek zastrzeżenia. Tego typu dekolt może się pojawić również w formalnych sytuacjach.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Elegancja, Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dekolt i savoir vivre

  1. Agnieszka pisze:

    Czy mógłby Pan Profesor w poniższym komentarzu napisać kilka słów nt. poniższych dekoltów, głębokich V? Proszę zauważyć, że te dekolty kończą się poniżej linii biustu. Czy są one zgodne z dobrym smakiem? Na drugim linku widać aktorkę, która nie ma biustonosza, co samo w sobie, wydaje mi się przekroczeniem granicy przyzwoitości.
    http://jouwjurk.nl/suknia-slubna,White-One,Tiber,2012,item,2806.html
    http://film.interia.pl/galerie/galeria/gleboki-dekolt-evy-mendes/zdjecie/duze,1151265,3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s