Wszystkie wskazówki dotyczące usadzania w samochodzie i postępowania osób otwierających innym drzwi – część I

Ten materiał pojawił się na skutek pytań Pana Jana Sobieraja.
Oto jego tekst: Przeczytałem w jednym z Pana tekstów, że kierowca po otwarciu drzwi pasażerowi obchodzi auto z przodu i zajmuje miejsce za kierownicą. O ile pamiętam stangret zawsze obchodził powóz z tyłu, odnośnie samochodu to samo napisał ambasador Orłowski w Protokole dyplomatycznym, że kierowca obchodzi auto z tyłu – nie przed oczami ważnego gościa. Poza tym precedencja miejsc w samochodzie jest inna u Pana, inna u ambasadora Orłowskiego a jeszcze inna u ambasadora Pietkiewicza. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie.

Mamy tu do czynienia z trzema sytuacjami, które spowodowała nieporozumienia.
Pierwsza.
Pan Jan Sobieraj przeczytał teksty wnikliwie, ale nie do końca jednak zarejestrował wszystkie niuanse i przyjął, jak się wydaje, trzy błędne założenia: drzwi osobie wsiadającej do samochodzie otwiera zawsze kierowca; gdy usadzamy się w samochodzie stoi on zgodnie z kierunkiem jazdy; gospodarz usadzający gości w samochodzie Edzie tym samochodem, samochód ma pięć miejsc siedzących (licząc kierowcę).

Druga

Ja opisałem tylko niektóre sytuacje i wszystkiego nie wyjaśniłem
Trzecia

Tomasz Orłowski postąpił tak jak ja.

Na początek podkręćmy: etykieta nie jest pusta forma, zawsze ma głęboki sens. Sens ten wyznaczają: szacunek dla innych; ceremonialność podkreślająca wyjątkowość chwili; względy związane z zachowanie porządku i bezpieczeństwa.

Stangret obchodził powóz zawsze od typu z trzech powodów: jeśli popatrzył na drogę widział, że coś jedzenie w oddali i wiedział, że to coś go nie zaskoczy i nie przejedzie. Mógł zatem iść wzdłuż powozu do swojego miejsca bezpiecznie – nic na niego gwałtownie by nie najechało. Gdyby obchodził powóz z przodu spłoszone nagle konie mogłyby go najechać; koń, któremu by „odbiło” ugryzłby go lub nawet np. odgryzł mu ucho.

A oto pełniejsze wyjaśnienia tylko dla tej sytuacji, w której samochód prowadzi kierowca zawodowy i samochodem jadą tylko dwaj goście, i jedzie gospodarz.

Najważniejszego gościa usadzamy za siedzeniem pasażera (po prawej stronie), drugiego za siedzeniem kierowcy, gospodarz siada obok kierowcy

Mamy 4 warianty tej sytuacji

Wariant A – samochód stoi na parkingu
Kierowca otwiera drzwi pasażerom: najpierw siedzącemu za siedzeniem pasażera, potem przechodzi z tylu samochodu (najkrótsza droga) i otwiera drzwi drugiemu gościowi.

Wariant B – samochód stoi zgodnie z kierunkiem ruchu przy prawym krawężniku, przy ulicy, na której jest mały ruch

Kierowca postępuje tak jak w wariancie A, ale obchodzi samochód od przodu i patrzy czy jednak jakiś samochód nie nadjeżdża ubezpieczając pasażera, który obchodzi samochód od tyłu. Kierowca otwierając drzwi pasażerowi patrzy czy coś nie nadjeżdża co mogłoby potrącić pasażera lub jego.

Wariant C – samochód stoi, zgodnie z kierunkiem ruchu przy prawym krawężniku, przy ulicy, na której jest bardzo duży ruch

Kierowca otwiera drzwi z tyłu za siedzeniem pasażera, i wpuszcza najpierw do samochodu osobę, która będzie siedziała za kierowcą, a następnie gościa numer 2, który siedzi za pasażerem.
Następnie obchodzi samochód z przodu cały czas obserwując ruch, by żaden samochód go nie potrącił.

Wariant D – samochód stoi niezgodnie z kierunkiem ruchu przy lewym krawężniku, na ulicy na której jest duży ruch
Kierowca otwiera drzwi z tyłu przy krawężnika i wpuszcza najważniejsza osobę, która będzie siedzieć za siedzeniem pasażera, a następnie osobę, która będzie siedzieć za kierowcą. Następnie gospodarz przechodzi z tyłu samochodu na drugą stronę. Przechodzi z tyłu samochodu, by cały czas obserwować czy nie nadjeżdżają jakieś samochody, które mogłyby ich potrącić.
Przypadek ten opisuje Tomasz Orłowski w „Protokole dyplomatycznym (przypadek ten zdarza się często w dyplomacji): „Natomiast jeśli samochód został zaparkowany przy lewym krawężniku, przepuszcza się ją (najważniejsza osobę – dop. S. K.) lewymi drzwiami. Dopiero potem swoje miejsca zajmują pozostałe osoby zawsze obchodząc samochód od tyłu, a nie przed oczami najważniejszej osobistości”.

Tekst Orłowskiego jest niepełny i wydaje się niespójny. Osoba nr 2 powinna przecież wsiąść za osobą nr 1, a samochód obchodzi już tylko gospodarz. Może go obejść kierowca, jeśli zamierza otworzyć drzwi gospodarzowi. Wtedy jednak wracając na swoje miejsce powinien obejść samochód od przodu, by nie poruszać się w taki sposób, aby mieć za plecami nadjeżdżające z tyłu samochody. Tekst Orłowskiego jest logiczny, jeśli samochód osobowy jest na więcej miejsc np. 8 czy 10 osób i główne wejście do samochodu jest z jego prawej strony, a z lewej strony jest tylko wejście dla kierowcy i wejście na pierwszą „ławkę”.

Mylące jest sformułowanie Orłowskiego „przed oczami najważniejszej osobistości”. Czytelnik mógłby bowiem z niego wyciągnąć taki wniosek, ze nigdy nie można przechodzić z przodu samochodu, by nie przechodzić przed ich „oczami”.

Przejrzałem większość podręczników savoir vivre, etykiety biznesu i protokołu dyplomatycznego, które mam w domu (kilkaset). Tylko w jednym znalazłem wskazówkę, podobnie skrótową jak w moich tekstach, dotyczącą obchodzenia samochodu: B. Nagiller, Styl i dobre maniery. Jak zachować klasę w każdej sytuacji. Tłumaczenie A. Jezierska-Wiśniewska, E. Hahn, J. Żuławski, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2007, s. 361: „Dobrze wychowani kierowcy otwierają drzwi przed swoimi pasażerami, a szczególnie przed kobietami, osobami starszymi lub gośćmi, zamykają je za nimi, a dopiero potem obchodzą z przodu samochodów i wsiadają do niego”.

W kolejnych odcinkach przedstawię wszystkie możliwe sytuacje wsiadania do samochodu., Gdy zakończę proszę Pana Jana Sobieraja o informację czy ma jakieś jeszcze wątpliwości.

Bardzo dziękuję Panu Janowi Sobierajowi za otwarcie tego tematu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Precedencja, Savoir vivre w samochodzie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wszystkie wskazówki dotyczące usadzania w samochodzie i postępowania osób otwierających innym drzwi – część I

  1. Jan Sobieraj pisze:

    Panie Doktorze,
    serdecznie dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie odnośnie postępowania osób otwierajacych innym drzwi w samochodzie. Podsumowujac krótko – bezpieczeństwo przede wszystkim. A wracając do precedencji w samochodzie, to bardzo wnikliwie przedstawił Pan zagadnienie w tekście „Precedencja usadzania osób w samochodzie osobowym”. Mam jedynie uwagę dotyczacą przypadku gdy w samochodzie jedzie 5 osób (z kierowcą), gdzie podaje Pan następujacą kolejność co do ważności miejsc: 1. z tyłu po prawej stronie (za pasażerem), 2. za kierowcą, 3. z tyłu w środku, 4. obok kierowcy. W „Protokole dyplomatycznym” ambasadora T. Orłowskiego czytamy: „Z zasady należy unikać przewożenia normalnym samochodem osobowym więcej niż czterech osób. Jeżeli jednak konieczne jest przewiezienie piątej osoby, wówczas najważniejsze miejsce przeniesie sie do przodu, a kolejne znajdą sie z tyłu – po prawej, po lewej i jako ostanie, pośrodku”. Uprzejmie proszę o komentarz.
    I jeszcze jedna uwaga, jeżeli Pan pozwoli. W tekście „Precedencja w samochodzie” przy rozpatrywaniu przypadku nadesłanego przez czytelniczkę, pomylił Pan niestety osoby jadące samochodem (zdarza się). W samochodzie jedzie przyszła synowa, nie syn czytelniczki. Moim zdaniem kolejnośc miejsc bedzie wtedy następujaca: 1. przyszła teściowa – obok kierowcy (małżonek czytelniczki), 2. przyszły teść – z tyłu po prawej, 3. przyszła synowa – za kierowcą, 5. czytelniczka – z tyłu w środku. Jeżeli jednak to towarzystwo jechałoby nie do restauracji ale do Urzędu Stanu Cywilnego, to
    wracając kolejność miejsc byłaby inna – czytelniczka zamieniłaby sie miejscami z synową (już córką ). Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s