Wszystkie wskazówki dotyczące usadzania w samochodzie i postępowania osób otwierających innym drzwi – część II

Sytuacja: przewozimy z dworca kolejowego trzech równorzędnych profesorów. Możemy ich przetransportować, zakładając, że do dyspozycji mamy zwykłe pięcioosobowe samochody, na trzy sposoby.

Wariant pierwszy – taki sobie

Z profesorami (lub innymi osobami równorzędnymi) jedzie jeden gospodarz taksówką lub samochodem z zawodowym kierowcą. Samochód stoi na parkingu przed dworcem.

Profesorowie siadają z tyłu. Gospodarz obok kierowcy. Profesorowi, który siada za siedzeniem pasażera drzwi otwiera gospodarz (tym samym ten profesor jest wyróżniony). Pozostałym profesorom drzwi otwiera kierowca. Nikt nie obchodzi samochodu.

Wariant drugi – taki sobie

Z profesorami jedzie tylko zawodowy kierowca, który po nich przyjechał. Samochód stoi na parkingu przed dworcem. Kierowca otwiera drzwi z tyłu po prawej stronie (patrząc na samochód z tyłu) przed jednym z profesorów (tym samym ten profesor jest wyróżniony), a następnie po obejściu samochodu z tyłu (najkrótsza droga) otwiera drzwi pozostałym profesorem.

Profesorowie mogą usiąść tylko z tyłu samochodu. Miejsce obok zawodowego kierowcy jest dla służby, a wiec posadzenie tam któregoś z profesorów byłoby dl niego jakoś ubliżające.

Wariant trzeci – idealny

Na trzech profesorów czekają dwa samochody i dwóch gospodarzy.

W pierwszym samochodzie siada dwóch profesorów i jeden gospodarz. Gospodarz siedzi obok kierowcy. Otwiera drzwi profesorowi, który siada za nim (tym samym ten profesor jest wyróżniony). Drugiemu profesorowi, który będzie siedział za kierowcą drzwi otwiera kierowca.

Nikt nie obchodzi samochodu.

W drugim samochodzie siada za miejscem dla pasażera profesor. Drzwi otwiera mu gospodarz, który potem siada za kierowcą, Samochód obchodzi z tyłu (gdy akcja rozgrywa się na parkingu), z przodu (gdy samochód stoi przy prawym krawężniku), z tyłu ), gdy stoi przy lewym krawężniku). Gospodarzowi drzwi otwiera kierowca.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Precedencja, Savoir vivre w samochodzie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wszystkie wskazówki dotyczące usadzania w samochodzie i postępowania osób otwierających innym drzwi – część II

  1. sylwester pisze:

    Warto wspomnieć, że w samochodach klasy średniej, środkowe miejsce na tylnej kanapie przeznaczone jest jedynie dla dziecka. W samochodach klasy kompakt, cala tylna kanapa jest przeznaczona dla dzieci. Samochody klasy wyższej i luksusowe są czteromiejscowe. Zdumiewające jest więc, że ktoś może poczuć się urażony tym, że został posadzony z przodu, na samodzilnym fotelu a nie na kanapie. Trzy dorosłe osoby na tylnym siedzienu przy wolnym przednim fotelu są i niewygodne i groteskowe.

    Dodać też trzeba, że samochód to nie bryczka i samodzielne go prowadzenie czy posiadanie prawa jeazdy nie ubliża człowiekowi. Wariant gospodarza zwyczajnie samodzielnie prowadzącego samochód został znacząco przmilczany.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s