Wszystkie wskazówki dotyczące usadzania w samochodzie i postępowania osób otwierających innym drzwi – kilka uwag na marginesie

Ten wpis pojawił się jako reakcja na następującą wypowiedź Pana Sylwestra: Warto wspomnieć, że w samochodach klasy średniej, środkowe miejsce na tylnej kanapie przeznaczone jest jedynie dla dziecka. W samochodach klasy kompakt, cala tylna kanapa jest przeznaczona dla dzieci. Samochody klasy wyższej i luksusowe są czteromiejscowe. Zdumiewające jest więc, że ktoś może poczuć się urażony tym, że został posadzony z przodu, na samodzielnym fotelu a nie na kanapie. Trzy dorosłe osoby na tylnym siedzeniu przy wolnym przednim fotelu są i niewygodne i groteskowe.
Dodać też trzeba, że samochód to nie bryczka i samodzielne go prowadzenie czy posiadanie prawa jazdy nie ubliża człowiekowi. Wariant gospodarza zwyczajnie samodzielnie prowadzącego samochód został znacząco przemilczany.

Pan Sylwester jest bardzo niecierpliwy. „Wariant gospodarza zwyczajnie samodzielnie prowadzącego samochód” nie został przemilczany tylko zostanie omówiony w następnych odcinkach. Miało być, jak zapowiedziałem wszystko i po kolei.

Wariant samochodu z kierowcą zawodowym (osobą wynajętą czy na etacie kierowcy) to wariant, który po prostu się pojawia i należy go brać pod uwagę.
Trzeba też pamiętać, że prawdziwe VIP-y (dyplomacja, wyższe sfery państwowe, wielki biznes i niektóre środowiska „prywatne”; młodą parę do ślubu wiezie z reguły wynajęty kierowca, a nie np. ojciec panny młodej) nigdy same, szczególnie w sytuacjach uroczystych, samochodu nie prowadzą. To jednak jest funkcja służebna. Od tego są pracownicy-kierowcy.

Gdy odbieramy z lotniska ambasadora, szefa zagranicznej dużej firmy itp. przyjeżdżamy po niego samochodem z kierowcą.
Wiele nieporozumień związanych jest z klasa i wielkością samochodu. Ma to miejsce i w wypadku uwag Pana Sylwestra. Jeśli usadzamy trzy osoby z tyłu to nigdy, oczywiście w samochodzie, który nie spełnia odpowiednich parametrów. VIP-ów gości wozimy samochodami przeznaczonymi do wożenia VIP-ów.

Jak zresztą napisałem to w poprzednim wpisie wariant idealny (czytaj: właściwy) to wariant, w którym trzech VIP-ów wozimy dwoma samochodami (zawsze może jednak zdarzyć się coś nieprzewidzianego: np. jeden z samochodów zepsuje się w ostatnim momencie).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Precedencja, Savoir vivre w samochodzie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Wszystkie wskazówki dotyczące usadzania w samochodzie i postępowania osób otwierających innym drzwi – kilka uwag na marginesie

  1. czytelnik pisze:

    Chciałem się zapytać czy w związku z szalejącym Afrykańskim Pomorem Świń zawieszeniu ulegają zasady savoir vivre dotyczące spożywania pokarmów zawierających wieprzowinę. Jeśli tak, to czy można taką dyspensę uzyskać na piśmie, aby w towarzystwie nie zostać oskarżony o brak kultury w przypadku odmówienia spożycia świniny?

  2. mroovkoyad pisze:

    A co z vanami? Czy będzie nietaktem przyjechanie po 3-4 VIP-ów vanem (np. 7-osobowym)?

  3. Sylwia pisze:

    Szanowny Panie, moje pytanie może wydawać się nieco dziwne, ale bardzo zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi od Pana: wielokrotnie wspominał Pan, iż naturalne perły stanowią idealną ozdobę na co dzień dla kobiet, szczególnie młodych. Chciałabym się dowiedzieć, czy może Pan polecić mnie i pozostałym zainteresowanym Czytelniczkom, gdzie w taką biżuterię najlepiej się zaopatrzyć (może jacyś zaufani sprzedawcy w internecie?) i jak mieć stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z perłą naturalną (jestem laikiem)? Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dalszej wytrwałości w prowadzeniu bloga, który okazał się być dla mnie bogatym źródłem wielu cennych informacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s