Co wolno artystom w świecie savoir vivre?

Problem ten wywołał Pan Patryk Robert S.: Nurtuje mnie jedna rzecz, mianowicie jak savoir vivre ma się do artystów, jakie są możliwe ustępstwa odnośnie zachowania czy ubioru? Jak wiadomo artyści byli od zawsze ekstrawaganccy jednak jaka ekstrawagancja jest dopuszczalna by budziła dobry smak a nie jego brak? Na co człowiek przepełniony artyzmem może sobie pozwolić a na co nie?

W każdym praktycznie podręczniku savoir vivre może przeczytać, ze artystów obowiązują inne normy ubraniowe: mają prawo ubrać się artystycznie. W stosunku ich zachowań powinniśmy być wyrozumiali o ile stanowią one efekt ich artystycznej natury. Nie ma oczywiście zgody na drastyczne łamanie podstawowych norm, wulgarność i prostactwo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjęcia, Savoir vivre na co dzień, sztuka i artyści. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Co wolno artystom w świecie savoir vivre?

 1. Małgorzata pisze:

  W dzisiejszych czasach savoir – vivre to awangarda, niestety, więc artysta chcąc być oryginalnym powinien właśnie o zachowanie norm savoir – vivre dbać szczególnie. Jest to naprawdę bardzo łatwy sposób wyróżnienia się.

 2. Zgadzam się z Panią Małgorzatą.

 3. Magdalena pisze:

  Pani Małgorzato, sądzi Pani, że naprawdę jest z współczesnymi społeczeństwami aż tak źle?
  Ja sądzę, że moda na savoir-vivre powoli powraca. Nawet młodzi ludzie mają powoli dośc wszechogarniającego chamstwa i bylejakości.

 4. Małgorzata pisze:

  Wraca, owszem, wraca, jak każda moda. Dobrze by było gdyby na modzie się jednak nie skończyło.
  Czasami mam też wrażenie, że wszystkie praktykowane przez pokolenia zwyczaje tak łatwo obalone przez „naukę” i „postęp” zaczynają wracać i mają się dobrze. Ludzie zauważają, że świat jednak mimo wszystko nie powstał wczoraj, że to, co dobre było przez stulecia a nawet tysiąclecia może jednak ma w sobie jakąś mądrość. Nie dotyczy to jedynie savoir – vivre, dotyczy to rzeczy tak błahych jak chociażby spożywanie masła czy jajek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s