Spotkanie z komisja rekrutacyjną

Ten problem zgłosił Pan Kamil: W niedalekiej przyszłości być może czeka mnie spotkanie z komisją rekrutacyjną, która zadecyduje o tym, czy dopuścić mnie do kształcenia w pewnej szkole. Spotkanie z ową komisją będzie miało charakter rozmowy kwalifikującej. W rozmowie oceniona zostanie m. in. kultura osobista kandydatów. Mam w związku z tym pewne wątpliwości, jak należy się na tej rozmowie zachować, aby nie dać żadnemu z członków komisji powodów do wystawienia negatywnej oceny w powyższej kwestii. Biorąc pod uwagę, że komisja będzie się składała – dajmy na to – z 7-10 członków, w jaki sposób najlepiej się z nią przywitać? Czy należy w takim wypadku podejść do stolika i uścisnąć każdemu dłoń na przywitanie, czy wystarczy przywitać się gestami (skinieniem głowy i wypowiedzeniem do każdego “dzień dobry”)? Jak w takim wypadku wyglądają kwestie precedencji? Czy najpierw należy przywitać się ze wszystkimi kobietami zasiadającymi w komisji czy też począwszy od najważniejszych osobistości? Byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego “casusa”.

Po pierwsze, Pan Kamil powinien być ubrany w garnitur, najlepiej sportowy koordynowany (marynarka w pepitkę, spodnie gładkie ciemniejsze, najlepiej czarne) lub w szary garnitur krawatem i poszetką (chusteczka) w kieszeni marynarki na piersi.

Po drugie, mary raka, gdy będzie wchodził powinna być zapięta na odpowiedni guzik (górny, jeżeli ma dwa guziki, dwa górne lub środkowy jeżeli ma trzy guziki).

Po trzecie, guziki w marynarce powinien rozpiąć, gdy będzie siadał i zapiać, gdy będzie wstawał.

Po czwarte wita się ogólnym „dzień dobry” i skłonem głowy i zatrzymuje się przed stołem komisji czekając na jej reakcję. Ktoś z komisji powinien powiedzieć: „Proszę usiąść” (mało prawdopodobne, by chcieli witać się przez podanie ręki, bo w takich sytuacjach tego się nie robi). W każdym razie nie przejawiamy inicjatywy. tylko reagujemy na słowa i działania komisji. Gdyby jednak komisja chciała się z nami witać przez podanie ręki podajemy rękę po kolei od lewej do prawej.

Po piąte, siadamy powoli i przybieramy właściwą pozycję (mysz za plecami – plecy dzieli od oparcia krzesła 5-10 cm, kot na kolanach – kolano dotyka kolana, ręce na kolanach – otwartymi dłońmi dotykamy kolan).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji), W szkole i na uniwersytecie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Spotkanie z komisja rekrutacyjną

 1. proquaestor pisze:

  Dziękuję bardzo za czas poświęcony na rozwiązanie tego przypadku. Ten wpis rozwiał wszystkie moje wątpliwości.
  Z poważaniem,
  Kamil

 2. M pisze:

  Czy jest Pan pewien, że w kieszonce powinna znajdować się poszewka?

 3. Przepraszam. Już poprawiam (sądzę, że psikusa zrobił program poprawiający). Oczywiście poszetka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s