W jaki sposób rozmawiać z osobą, której rodzinę dotknęło nieszczęście?

Ten problem zgłosił Pan Wojtek: Jak należy rozmawiać z osobą, której rodzinę spotkało wielkie nieszczęście (ciężka i nagła choroba w najbliższej rodzinie). Wiadomo, że całe życie takiej osoby stoi pod jednym znakiem, czy w związku z tym spotykając taką osobę w pracy należy zapytać, czy udawać że nic się nie stało, czy postąpić jeszcze inaczej. Chodzi o osobę z pracy, postawioną wyżej, z którą się spędza bardzo dużo czasu i stosunki są dość zażyłe.

Ten problem nie ma jednoznacznego rozwiązania. W takich sytuacjach potrzebne nam szczególne wyczucie i tzw. bon ton. Musimy bardzo ostrożnie dobierać słowa i tematy i umieć wyczuć czy ta osoba chciałaby o tym mówić czy nie życzy sobie nawet wzmianki na ten temat. Postawa udawania, że nic się nie dzieje może przynieść złe owce („Moje sprawy i uczucia w ogóle go nie obchodzą”). Dopytywanie się może bardzo irytować, a nawet budzić niechęć lub agresję. Trzeba zatem bardzo, bardzo delikatnie sondować, okazywać serdeczność i od czasu do czasu, też bardzo delikatnie (i bardzo serdecznie) pytać się „Czy mogę ci w czymś czy w jakikolwiek sposób pomóc?”

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „W jaki sposób rozmawiać z osobą, której rodzinę dotknęło nieszczęście?

  1. errata pisze:

    O, wreszcie jakaś procedura, która „wymaga wyczucia”. A już myślałam, że i na tę okoliczność mamy jakieś wyświechtane komunałki. Czuję się z lekka rozczarowana:-).

  2. PG pisze:

    Nie rozumiem tej ironii. Sposób postępowania wymieniony przez autora wydaje mi się jak najbardziej na miejscu.

  3. Małgorzata pisze:

    Większość „wyświechtanych komunałków” wynika z wyczucia właśnie. Dla tych zaś, którzy go nie mają, układa się twarde zasady gwoli łatwiejszej nauki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s