Czy można publicznie krytykować gospodarzy?

Ten temat wywołał Pan Gerard: Zwracam się do Pana z prośbą o ocenę pewnej sytuacji pod względem zgodności z regułami savoir-vivre’u. Rzecz działa się na uroczystości przyznania nagród naukowych dość wysokiej rangi (obecni byli przedstawiciele prezydenta i władz województwa). Po kilku zdaniach wstępu osoba prowadząca uroczystość prosiła kolejno różnych ludzi na scenę celem zabrania głosu, m.in. eleganckiego profesora w starszym wieku. Ów profesor rozpoczął przemówienie długą skargą na organizatorów, którzy nie poinformowali go wcześniej o tym, że będzie poproszony o wygłoszenie przemówienia. Dał wyraz swojemu zaskoczeniu i zniesmaczeniu, ale ostatecznie sformułował (całkiem dobrą) mowę.
Muszę przyznać, iż po części rozumiem zdenerwowanie tego człowieka. Sam również mógłbym mieć pewien problem z zabraniem głosu w takiej sytuacji (to swojego rodzaju ,,wywołanie do tablicy”). Odmowa natomiast mogłaby być kompromitacją wobec zgromadzonych ludzi. Czy profesor miał jednak prawo krytykować publicznie organizatorów? Jakby nie patrzeć, są oni gospodarzami tej uroczystości.

Pan Gerard ma w pełni rację. Nigdy publicznie nie krytykujemy gospodarzy. Jeśli mamy jakieś zastrzeżenia przedstawiamy je w cztery oczy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjęcia, W szkole i na uniwersytecie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Czy można publicznie krytykować gospodarzy?

 1. Wojciech pisze:

  Technicznie rzecz biorąc – nigdy nie krytykujemy publicznie.
  Wyjątkiem jest chamstwo, na które powinniśmy zareagować lub zignorować, ale to oczywiście zupełnie inny temat.

 2. sylwester pisze:

  Przed potępieniem Profesora, warto zwrócić uwagę na dwa drobiazgi.

  Po pierwsze, krytyka dotyczyła tego, że został on publicznie postowiony przed faktem dokonanym. Nie chodziło o niewygodne kszesła. Być może ktoś nawet chciał publicznego ośmieszenia profesora, a bez wątpienia, został on publicznie zinstrumentalizowany. Jeżeli nietakt gospodarza był publiczny, to czy odpowiedź nie powinna pozostać na tej samej płaszczyźnie ?

  Po drugie, gospodarzem była organizacja lub komitet, gdzie często nie ma tej drugiej pary oczów, do wyrażenia krytyki. Próba krytyki w cztery oczy szybko może się skończyć chodzeniem od Annasza do Kajfasza.

 3. Gerard pisze:

  Dziękuję bardzo za udzielenie odpowiedzi.

  Mam jeszcze jedno pytanie. Dotyczy ono ubioru filmowego Poirota. Zauważyłem, że stałym elementem jego stroju jest czarny sznurek zaczepiony o kamizelkę (nie chodzi mi o zegarek z dewizką, ale o linkę opierającą się o szyję i zaczepioną o guzik kamizelki). Czy nosi on określoną nazwę? W jakim celu monsieur Poirot mógł go zakładać?

  Załączam linki do kilku fotografii, na których ten detal jest widoczny:


  Z góry dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s