Perfekcjonizm w ubiorze

Ten temat wywołała Pani Agnieszka pisząc: Miałabym ostatnie pytanie w tym zakresie, proszę mi powiedzieć, co z rajstopami? W sytuacjach oficjalnych kobiety powinny mieć na sobie cieliste, cienkie rajstopy. Egzaminy oraz inne sytuacje oficjalne odbywają się również zimą. Co w takiej sytuacji? Czy można założyć kryjące rajstopy np. 100 den i po przyjściu je zmienić, tak jak Pan Profesor radził z kozakami i czółenkami, czy można po prostu mieć na sobie grubsze rajstopy w trakcie takiej okazji. Jeśli tak, to w jakim kolorze, gdyż w cielistym nie będą wyglądały dobrze.

Pani Agnieszka dotknęła pewnej podstawowej sprawy. Pierwsza zasada savoir vivre to zasada szlachetności: niech wszystko będzie w moim życiu szlachetne. Termin szlachetność w swoim podstawowym znaczeniu oznacza najwyższą jakość. Zawsze oznacza to duży wysiłek i pracę. Niekiedy (jednak nie zawsze) potrzeb jeszcze sporych pieniędzy.

Człowiek savoir vivre jest więc perfekcjonista. Jeśli w danej sytuacji kobieta powinna mieć na sobie cienkie rajstopy, a jest zimno i chodzi, z konieczności, w grubych, to, gdy wchodzi do budynku zmienia rajstopy. Gdy wychodzi z niego znowu je zmienia. Gdy wchodzi do następnego budynku znowu je zmienia. To praca, wysiłek, ale jest i efekt.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Ubiór i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Perfekcjonizm w ubiorze

 1. Bartosz Z. pisze:

  „Człowiek savoir vivre jest wiec perfekcjonista.”

  Czy mógłby Pan poprawić to zdanie gdyż daje ono przekomiczny efekt, który pewnie nie był zamierzony.

  Mam do Pana pytanie, czy są jakieś osobne zasady dotyczące słowa „Witam”, gdyż spotkałem się z opinią iż słowa tego nie może użyć osobnik wchodzący do pomieszczenia a jedynie osobnik(cy) już się w tym pomieszczeniu znajdujący.
  Jaka jest prawda?

 2. Kasia pisze:

  ale często rajstopy grubsze, na przykład ze wzorem (eleganckim, nie wulgarym) są droższe i szlachetniejsze od cienkich rajstopek (jakichkolwiek), które z natury swojej nie przekroczą 15zł.

 3. W takim ujęciu szlachetność nie jest najważniejsza. Coś musi bowiem pasować do czegoś. Futro jest szlachetniejsze od płaszcza, ale nie nosimy go w środku lata.

 4. Agnieszka pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 5. Jaki materiał Pana zdaniem jest najlepszy na sunie ślubną?

  Pozdrawiam
  Norbert – Portal ślubny Wesele z klasą

 6. Na to pytanie jest tylko ogólna odpowiedź – najwyższej jakości, a zatem takie naturalne tkaniny jak jedwab, atłas itp.

 7. Agnieszka pisze:

  Chciałabym ponowić temat stroju. Jeśli to możliwe, proszę o odpowiedź, w miarę możliwości, jak najszybszą.
  -Jak powinna wyglądać garderoba kobiety i mężczyzny na uroczystości obchodzenia święta 11 listopada, która odbywa się w ciągu dnia na świeżym powietrzu? Co roku zauważam, iż wiele osób ma z tym problem. Część osób zakłada garnitury uszyte z cienkich materiałów, a druga część jest ubrana w garnitury wykonane z grubszych materiałów. U kobiet problem pogarsza fakt, że niektóre z nich mają na sobie kozaki i ciepłe rajstopy, inne z kolei czółenka i cienkie rajstopy. W efekcie nie wygląda to wszystko tak, jak powinno.
  -Proszę mi jeszcze nadmienić, czy nie ma przeciwwskazań, by w okresie zimowym nosić w sytuacjach oficjalnych garnitury, garsonki, sukienki wykonaną z grubszych ubrań i dbać tylko o to, by zmieniać obuwie na lekkie po wejściu do ocieplanych pomieszczeń? Kobiety przebierają kozaki, lub botki na czółenka, ocieplane rajstopy na cienkie cieliste, a z kolei mężczyźni zimowe obuwie na np. oksfordki. Dodam, że moja wątpliwość nie dotyczy oficjalnych spotkań wieczorem, gdy zakładamy stroje wykonane z najwyższej jakości materiałów, które są cienkie, pomimo zimowej pory roku.

 8. Złotko pisze:

  Kobieta zmieniająca rajstopy podróżując między budynkami naraża się na śmieszność. Ubieramy się pod wpływem gustu i okazji, ale warunkuje to pogoda. I to rozumie każdy mądry człowiek, a także lekarz dbający o zdrowie. W tym celu zostały stworzone rajstopy cieńsze i grubsze, materiały garniturowe letnie i przewiewne oraz te cieplejsze- odpowiadające kolejno porom roku. Przy temperaturze minusowej cienkie rajstopy są prawdziwie żałosnym rozwiązaniem, a ich przebieranie jeszcze bardziej. Ciągłe zmiany nie gwarantują żadnego efektu prócz próżności, bezmyślności i braku szacunku do swego czasu. Ponadto w cienkim materiale ewidentnie nie wygląda się dobrze do reszty skomponowanego eleganckiego stroju składającego się z grubszych materiałów.
  Czasem jest Pan odrealniony i pisze bzdury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s