Kiedy witamy się słowem „Witam”?

Ten problem zgłosił Pan Bartosz Z.: Czy są jakieś osobne zasady dotyczące słowa „Witam”, gdyż spotkałem się z opinią iż słowa tego nie może użyć osobnik wchodzący do pomieszczenia a jedynie osobnik(cy) już się w tym pomieszczeniu znajdujący.
Jaka jest prawda?

Nie znam takiej zasady.

Jedyne poprawne oficjalne formy powitania to : „dzień dobry” i „dobry wieczór”. Wszystkich pozostałych używamy tylko w odniesieniu do bliskich znajomych i rodziny lub środowiskach, w których jest przyjęta inna forma powitania. Wtedy witamy się tak jak to jest obyczaju danej grupy czy rodziny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Kiedy witamy się słowem „Witam”?

 1. dude pisze:

  Panie doktorze, czy mówienie „dzień dobry” i „do widzenia” po zmroku zamiast „dobry wieczór” i „dobranoc” jest dopuszczalne? Przyznam się, że miewam tak, że z przyzwyczajenia mówię „dzień dobry” i „do widzenia” nawet gdy jest ciemno.

 2. Marcin pisze:

  Może to nie jest za bardzo poprawne, ale stosuję następującą metodę: jeżeli nie wiem czy do kogoś powiedzieć „cześć” czy „dzień dobry” to mówię wtedy „witam” ze szczerym uśmiechem na twarzy – nikt jeszcze się nie obraził.

 3. Anika pisze:

  Mam takie odczucie, że gdy przychodzę do kogoś, to ja powinnam powiedzieć „dzień dobry” bądź „cześć”. Osoba, do której przychodzę, mówi „witam” (w domyśle – witam w moim domu). To jest dla mnie naturalne.
  Mamy z mężem znajomego, którego czasem podwozimy gdzieś samochodem. Wchodząc do samochodu zawsze mówi „witam”, co wydaje mi się nienaturalne, bo przecież to nasz samochód; więc my powinniśmy go witać, ale on pierwszy powinien powiedzieć „cześć”.

 4. Justyna pisze:

  Dzień dobry,

  powołuję się na wypowiedź pana Mirosława Bańko z „Poradni językowej” (Uniwersytet Warszawski). „Dla jasności powinniśmy rozróżnić dwa różne Witam. Jedno jest używane oficjalnie, np. „Witam Państwa…”, „Witam wszystkich przybyłych…” itp. Drugie jest nieoficjalne i używane dziś zamiast Witaj!, które tradycyjnie obsługiwało ten rodzaj kontaktu, a także – mniej stosownie – zamiast oficjalnego Dzień dobry, Dobry wieczór, Szanowni Państwo i innych formuł, których wybór zależy od okoliczności i formy wypowiedzi. Na przykład wiele pytań adresowanych do naszej poradni zaczyna się od Witam, co w zasadzie jest naruszeniem tradycyjnego savoir-vivre’u. Nie poprawiamy ich jednak, gdyż nowy zwyczaj powitalny się upowszechnia, a poza tym niech poradnia będzie swego rodzaju signum temporis. (…) Wśród rówieśników, zwłaszcza wśród młodych ludzi, Witam jest powszechne i najwyraźniej spełnia swoje zadania. Jego popularność różnie tłumaczono, m.in. chęcią odświeżenia języka, szukaniem ekspresji, a także wygodą: Witam sprawdza się poniekąd o każdej porze, zwalnia z zastanawiania się, czy jeszcze jest dzień, czy już wieczór, a w korespondencji elektronicznej zwalnia też z myślenia o odbiorcy i dostosowywania do niego formuły powitalnej. Jest to oczywiście słowo-wytrych, ale jeśli w jakimś środowisku ludziom nie przeszkadza, że używają wytrychów, to ich sprawa.
  O Witam była wielokrotnie mowa w naszej poradni, w szczególności wypowiadała się o tej formule prof. Małgorzata Marcjanik. Z jej książki (Mówimy uprzejmie, 2009, s. 43) na zakończenie zacytuję fragment:
  Ostatnio karierę językową robi powitanie w formie Witam, przeniesione z języka radia i telewizji. Można sądzić, że Polacy mają potrzebę posiadania formy pośredniej między poufałym Cześć a oficjalnym, „sztywnym” i dłuższym, więc mniej wygodnym Dzień dobry. Użycie formy Witam zakłada jednak nierównorzędną relację między rozmówcami, z czego użytkownicy języka nie zawsze zdają sobie sprawę. Witam może więc powiedzieć osoba starsza do młodszej, wyżej usytuowana do niżej usytuowanej (np. wykładowca do studenta, przełożony do podwładnego), ale nie odwrotnie”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s